Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Anksiyeteyi arttırabilecek 4 alışkanlık

Anksiyeteyi arttırabilecek 4 alışkanlık
Anksiyeteyi arttırabilecek 4 alışkanlık

Kaygılı olmak normal olsa da, bazı tetikleyiciler söz konusu olduğunda bazılarımız daha savunmasızdır. İşte anksiyete belirtilerini kötüleştirebilecek alışkanlıklar.

1. Gereksiz öz eleştiri

Sorunlardan kaçınma davranışı geçici bir rahatlama sağlayabilir. Ancak uzun vadede bu yalnızca daha fazla ednişelenmenizi sağlayacak, korkularınızla yüzleşmenizi zorlaştıracaktır. Anksiyete günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa, profesyonel yardım almak iyi bir fikir olabilir. Şiddetle eleştirmek ve kendinize saldırmak anskiyeteyi daha da kötüleştirebilir. Bunun yerine mücadelenizi kabul edin ve kişisel bakım faaliyetlerini uygulayın.

2. Aşırı alkol ve kafein

Endişelerinizden kurtulmak için alkole ihtiyacınız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Geçici olarak rahatlamanıza yardımcı olsa da, alkol bağımlılık riskini artıracağı için dikkatli olmalısınız. Anksiyetesi olan insanlarda aşırı alkol kullanımı sırasında anksiyete belirtilerinde anlamlı artış görülebilir. Benzer şekilde, anskiyete durumunuzun kötüleştiğini fark ettiyseniz kafein alımınızı düşük veya orta seviyelere indirmelisiniz. Uyarıcıların çok fazla tüketilmesi anksiyetede artışa yol açabilir.

3. İnternette çok zaman harcamak

İnternette harcadığınız zaman çoğunlukla sosyal medya ve haber okumalarını içeriyor olsa bile, savunmasız bir durumdayken internette çok zaman harcamak zararlı olabilir. Aynı anda birden fazla kötü habere maruz kalabilirsiniz, bu durum kendinizi güçsüz, umutsuz hissetmenize ve dünyanın durumu hakkında endişelenmenize neden olabilir. Bilinçsizce kendinizi ve kendi hayatınızı arkadaşlarınızın sosyal medyadaki hayatlarıyla hatta ünlüler ile karşılaştırabilir ve kendinizi kötü hissedebilirsiniz.

4. Yetersiz uyku

Uykusuzluk bizi başlangıçta anskiyeteye duyarlı hale getiren beyin mekanizmalarını tetikler. Duygusal süreçleri destekleyen bölgeler ve aynı zamanda duyguları düzenlemeyi destekleyen bölgeler uyku kaybından etkilenir. Yetişkinlerin her gece en az 7-8 saat uyuması gerekir. Çalışmalar, anksiyetesi olan kişilerin çoğunun uyku problemi olduğunu göstermiştir. Eğer uykusuzluk devam ederse, kronik olarak uykudan mahrum kalınırsa, bu durum kişiyi daha büyük anskiyete düzeylerine duyarlı hale getirebilir ve kaygı bozukluğu geliştirebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

DEHB belirtileri kızlarda farklı olabilir

DEHB belirtileri kızlarda farklı olabilir

Cildiniz sağlık durumunuzu gösteriyor

Cildiniz sağlık durumunuzu gösteriyor