Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Ağız ve diş bakımına daha fazla özen gösterin

Ağız ve diş bakımına daha fazla özen gösterin
Ağız ve diş bakımına daha fazla özen gösterin

Koronavirüsün damlacıklar yoluyla en çok solunum ile bulaştığını kaydeden Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Selin Gaş, ağız ve diş sağlığına her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Koronavirüsün hayatta kalma süresinin ortamdaki nem ve sıcaklığına ve yüzeyin dokusu gibi faktörlere göre değiştiğini belirten Dr. Selin Gaş, “Genel olarak cansız yüzeylerde birkaç saat içerisinde aktivitesini kaybettiği kabul edilmektedir. Virüse karşı henüz geliştirilmiş bir aşı mevcut değil, bu yüzden hastalıktan korunmanın en önemli yolu virüse maruz kalmamaktır. Hastalığa karşı alınabilecek en etkili ve en kolay yöntemler el yıkama ve sosyal mesafeuye uymaktır. Bu önlemlerin yanı sıra ağız ve diş sağlığının önemini de bir kez daha hatırlatmakta fayda görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Gargara kullanılabilir

Birlikte yenilen yemeklerin, virüsün yayılmasına uygun zemin hazırladığını belirten Dr. Selin Gaş, “Bu bilgilere dayanarak, herkesin diş fırçalama, diş ipi kullanma ve dil temizliğine ek olarak ağız gargarası kullanmaya özen göstermesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu şekilde virüsün giriş yolundaki bakterilerin eliminasyonu sağlanarak, Covid-19’un oral dokulardan vücuda girişini sağlayan reseptörler etkisiz hale getirilmiş olacaktır” dedi.

Dr. Selin Gaş, ayrıca içinde bulunduğumuz süreçte anne ve babaların, çocukları için de önlem almaları gerektiğini hatırlatarak, “Ebeveynler, çocuklarının daha iyi bir ağız sağlığına ve iyi diyet alışkanlıklarına sahip olmaları için çaba sarf etmeli. Kendileri için uygulamaları gereken oral hijyen motivasyonunu çocuklarının uygulaması için onlara yardımcı olmalı. Ayrıca yetişkinlerde veya çocuklarda ağız ve diş sağlığı açısından acil durumlar meydana geldiğinde, doğru kişisel koruma ile diş kliniklerini zamanında ziyaret etmelidirler” ifadelerini kullandı.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Tedavi edilmeyen alerjiler astıma dönüşebilir

Tedavi edilmeyen alerjiler astıma dönüşebilir

Açıkta satılan süt ürünlerine dikkat

Açıkta satılan süt ürünlerine dikkat