Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

2019 Sağlıklı yaşam trendleri

2019 Sağlıklı yaşam trendleri
2019 Sağlıklı yaşam trendleri

Temiz uyku

Geçtiğimiz senelerin en önemli sağlıklı yaşam trendlerinden temiz beslenme yerini temiz uykuya bırakıyor. Uyku sırasında salgılanan hormonların doğru çalışması, yaşam kalitenizi çok büyük ölçüde arttırıyor. Düzensiz uykunun beyninizde gösterdiği dikkatinizin azalması, belleğinizin körelmesi gibi etiklerin dışında bedeninizde de bazı sağlık sorunlarının çıkmasına sebep oluyor. 2019 yılında uyku düzeni hakkındaki bilinç artarak insanların bu etikleri daha çok dikkate aldığı ve temiz uykunun önemini kavradığı bir yıl olacak. Sağlıklı yaşam trendlerini takip eden herkes temiz uyku için gereken tüm adımları uygulayacak.

Postür farkındalığı

Çoğu kişinin özellikle yogaya yönelip vücudunu güçlendirmeye yönlendiği bu günlerde, omurga sağlığının önemi, “sağlıklı yaşam”ı benimsemiş herkes tarafından biliniyor. En kısa şekilde açıklamak gerekirse; uzun süreli devam eden duruş bozuklukları omurganın anatomik yapısını değiştiriyor ve bu da baş, boyun, sırt ağrıları, yorgunluk, solunum sıkıntısı gibi şikayetler doğuruyor. Bu bozuklular ve şikayetlerin oluşmaması için postürü düzeltmek ve geliştirmek şart. Bunun bilincinde olanlar, yoga veya yoganın dışında da farklı egzersizler yapıyor. Gittikçe artan bu farkındalık, 2019 sağlıklı yaşam trendlerinin başında geliyor.

Stres azaltıcı egzersizler

Uzmanlar, günümüzde stresin insan sağlığında yarattığı olumsuzluk etkilerin artık daha fazla kişi tarafından bilindiğini ve bilinçli kişiler stesi hayatlarından çıkarmak veya en aza indirgemek için yöntemler uyguladıklarını söylüyor. Bu sene stresi azaltmak için en çok başvurulacak yolların başında stresten arınmayı sağlayan, nefesinize konsantre olarak rahatlayabileceğiniz egzersizler geliyor.

Evde egzersiz

Bu yıl fitness salonlarına veda edip evde kendi düzeninizde spor yapmaya hazır olun. Evde sağlıklı br şekilde spor yapabilmeniz için birçok teknolojik spor aletinin yanı sıra birçok Youtube kanalı ve telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebilceğiniz uygulamalar çıktı. Tek yapmanız gereken evde kendinize ferah bir spor alanı oluşturmak.

Sağlık seyahatleri ve inziva

Son dönemlerde artmaya başlayan sağlık için seyahat trendi hız kesmeden 2019’un sağlıklı yaşan trendleri arasında yerini aldı. Bu yıl çoğu kişinin şehir hayatına bir ara verip sağlıklı beslenebileceği, detoks yapabilceği, doğa ile iç içe olup egzersiz yapabileceği destinasyonlara gittiğini hatta bu yerlerde tek başlarına inzivaya çekildiğini göreceksiniz.

Zencefil yağının kullanımı

Zencefil artık herkesin evinde bulunan; çaylara ve çeşitli yemeklere koyduğu bir bitki. Özellikle bağışıklık sistemine oldukça faydası olan zencefilin bu yıl yağından da faydalanmaya başlıyoruz. Zencefil yağını bir çay kaşığı miktarında tüketerek besleyici ve onarıcı etkilerini vücudunuza alabilceğiniz gibi yağı vücudunuza sürerek ya da küvetinize damlatarak da kullanabilirsiniz. Banyo esnasında kullanacağınız yağ, cildinizin yumuşak bir his bırakırken kaslarınızın da rahatlamasını sağlıyor. Özellikle stresli bir günün ardında kullanmak size çok iyi gelecek. Bunun dışında grip olduğunuz günlerde tıkanıklığınızı geçirmek için göğüsünüze sürebilir, vücudunuzda oluşan yaraların çabuk iyileşmesi için yaralarınızın üzerine sürebilirsiniz.

Kozmetik ürünlerde deniz yosunu kullanımı

Geçtiğimiz yıl adını bazı kozmetik ürünlerinde başladığımız “seaweed” yani deniz yosunu, 2019’da tamamen hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Çoğu kozmetik makasının içeriğine kattığı deniz yosunu; cildi ve saçı onarıyor, besliyor ve ciltte anti-aging etkisi yaratıyor. Bu yıl güzellik ürünleri alırken içerisinde deniz yosunu olmasına özen gösterin!

(Bu yazı Oggusto.com’dan alınmıştır.)

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Cildiniz sağlık durumunuzu gösteriyor

Cildiniz sağlık durumunuzu gösteriyor

Eşek sütü içer misiniz

Eşek sütü içer misiniz