Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Verem belirtileri ve tedavisi

Verem solunum yolu ile insandan insana bulaşır. Kan ile temas ve başka bir yolla akciğer tüberkülozu gelişmez. Hasta kişinin öksürmesiyle ortama yayılan tüberküloz mikrobu solunum yolu ile sağlıklı kişiye bulaşır ve hastalık süreci başlar.

Verem belirtileri

Uzun süren öksürük, kilo kaybı, gece terlemesi, iştahsızlık ve kan tükürme gibi semptomlarla verem hastalığının kendisini belli ettiğini belirten Medicana Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Vatansev, tanısı konulabilen ve tedavisi mümkün olan verem hastalığından dolayı hala pek çok hastanın öldüğünü, eğitim eksikliği, yoksulluk, sağlık kurulusuna ulaşamama, tanı konulamaması, ilaç yokluğu, yetersiz tedavi ve ilaca dirençli tüberküloz sebebi ile ölüm sayısının çok olduğunu belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Hülya Vatansev, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2014 yılında tüm dünyada 9,6 milyon yeni tüberküloz (verem) hastasının ortaya çıktığını ve bunların 1 milyonunun çocuk olduğunu dile getirdi.

Verem nasıl teşhis edilir

Yapılan muayene sonuçlarında hastadan istenilen tetkikler sonucunda teşhis konur. Bu tetkikler; balgamın incelenmesi, kan tahlilleri ve akciğer grafisi olabilir. Bir diğer yöntemse sabah hastadan alınan mide suyunun incelenmesidir.

Verem tedavisi

Günümüzde veremin tedavisi mümkün, kolay ve ucuzdur. Tedavisi başladıktan sonra en az 6 ay süreli devam eder. Tedavi süresi ve ilaçları kişiye göre değişiklik gösterir. Tedaviyle yaklaşık 15 günde bulaşıcılık sona erer.

Tanısı ve tedavisi var olan bir hastalıkta insanlar hala neden ölmektedir gibi bir sorunun cevabı; eğitim eksikliği, yoksulluk, sağlık kurulusuna ulaşamama, tanı konulamaması, ilaç yokluğu, yetersiz tedavi ve ilaca dirençli tüberküloz olmalı.

Ülkemizde verem savaş dispanserlerine ücretsiz ulaşılmaktadır. Tüberküloz hastalarının tetkik ve tedavileri ücretsizdir ve ilaçları devlet tarafından karşılanır.

Tedavisi mümkün olan bu hastalıktan en önemli korunma yolu; B.C.G aşısıdır. Verem aşısı ülkemizde 1952 tarihinde yapılmaya başlamıştır. Sağlık kuruluşunda ücretsiz olarak yapılır.

Veremden korunma yolları

Veremden korunma yolları; veremli ve tedavi almayan hastalarla temastan kaçınılmalı, dengeli beslenmeli havasız yerlerde bulunulmamalı, öksüren hastalarla temas etmemeli, açık ve temiz havada dolaşmalıyız.

Her öksürük veremden kaynaklanmaz fakat uzamış öksürük de verem akla getirilmelidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

İnsülin direnci hakkında bilinmesi gerekenler

Ağız bakımı ile ilgili altın değerinde öneriler