Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Tereyağı onaydan geçti

Tereyağı onaydan geçti

Prof. Dr. Canan Karatay’ın sağlıklı yaşam için savunduğu tereyağını Time dergisi onayladı.

Yıllardır tereyağının zararlı olmadığını aksine sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerinden olduğunu savunan Prof. Dr. Canan Karatay’ı Amerikan TIME dergisinden onaylar nitelikte bir makale geldi.

TIME ABD’de son 40 yıldır kronik boyutlara varan kilo problemlerini düşük yağlı diyetlerin artırdığı ve yağ tüketiminin azalmasına bağlı olarak birçok sağlık probleminin çoğaldığı belirtti. TIME dergisi tereyağı ile ilgili makalesinde şu ayrıntılara yer verdi: “Doymuş yağ oranı düşürülen ürünler, obezite ve diğer hastalıkların tetikleyicisi tatlandırıcılar, yağlar ve bir takım kimyasallar gibi zararlı katkı maddeler içeriyor.”

Tereyağı gibi doymuş yağ tüketiminin azalmasıyla ruh hastalıklarının da arttığını belirten TIME makalesinde yağlanmada, karbonhidratların yağdan daha çok rol oynadığına dikkat çekti.

Karatay demişti

Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’da yine aynı tezi savunmuş, ‘Tereyağı yiyin’ demişti. Ancak tereyağının doğalından yana olan Prof. Dr. Karatay konuyla ilgili şöyle konuşmuştu: “Doğal yağlar, yenilmediği zaman, yağda eriyen vitaminlerin emilimi gerçekleşemez. Bunun sonucunda bu vitaminler vücudumuzda azalır. Bu da vücut direncini bozar ve hastalanmamıza yol açar.”

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Sağlıklı beslen baş ağrısına meydan oku

Sağlıklı bir cilt yapısı için uygulamanız gerekenler