Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

SMA hastalığı hakkında merak edilenler

SMA hastalığı hakkında merak edilenler

Türkiye’de ‘Gevşek Bebek Sendromu’ olarak bilinen SMA hastalığı (Spinal Musküler Atrofi) Batı’da sıkça görülüyor. İşte SMA hastalığı hakkında merak edilenler…

Türkiye’de ‘Gevşek Bebek Sendromu’ olarak bilinen SMA hastalığı (Spinal Musküler Atrofi) Batı’da sıkça görülüyor ve bebek ölümlerine yol açıyor. Araştırmacı gazeteci Müge Anlı’nın atv’deki programı binlerce “SMA” yani kas hastası bebeğin ailesine umut oldu. Akupunktur Derneği Başkanı Doktor Murat Topoğlu, Müge Anlı’nın konuğuydu. 2,5 yaşındaki oğlu Kemal’in hiç bilinmeyen hikayesini gözyaşlarıyla anlattı. Murat Topoğlu ve temsil ettiği ailelerin tek bir isteği vardı, “Çocuklar ölmeden ilaca kavuşsun…”

Peki SMA hastalığı nedir? Belirtileri neler? Tedavisi var mı?

Tedavisi var mı

Hareket sinir hücrelerinden kaynaklı bir hastalık olan SMA hastalığı, kas hareketlerini kontrol eden sinir sisteminin tahrip olmasıyla kasların zayılaması ve erimesi olarak açıklanıyor. Kişiyi yatağa bağımlı hale getiren SMA hastalığının çeşitli tipleri bulunuyor. Ancak en tehlikeli evresi SMA Tip 1 olarak biliniyor. SMA Tip 1’in belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebilir bir halde oluyor. Hastalık, yeni doğmuş bir bebekte görülebilirken, yetişkinlerde de ortaya çıkabiliyor.

Akraba evliliklerine dikkat

SMA için spesifik bir ilaç tedavi yok. Ancak SMA’lı hastaların gelecekteki tedavisinde gen tedavisi ve kök hücre rol oynayabilir. Günümüzdeki tedavinin başlıca dayanağı ise; fizyoterapi, solunum bakımı, beslenme desteği, düzeltici ve ortopedik girişimlerdir. Ülkemizde de Hacettepe Üniversitesi’nde deneysel çalışmalar yürütülüyor. Akraba evlilikleri ileri kuşaklarda hastalık oluşma riskini artırır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Toksinlerin vücudunuza verdiği zararlar

Kişiliği etkileyen genler zihin sağlığını da etkiliyor