Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Silikon ameliyatı olduysanız korkmayın

Silikon ameliyatı olduysanız korkmayın

Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, silikon meme proteziyle meme büyültme ameliyatı olan hastaların bebek emzirebileceğini belirtti.

Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacminin önemli yer tuttuğunu ifade eden Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, “Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük ya da biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir. Doğumsal olarak biri hiç olmayabilir. Her iki memenin eşit hale getirilmesi ya da hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon meme protezleridir” diye konuştu.

Protezlerin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcut

Kişinin dokularıyla meme büyütme ameliyatlarının denendiğini belirten Prof. Dr. Coşkunfırat, ancak limitli sonuçların elde edildiğini söyledi. Prof. Dr. Coşkunfırat, “kişiden yağ dokusu alınarak memelerin kısmen büyütülmesi sağlanabilir ancak yağ dolgusu tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. İçindeki dolgu maddesi farklı olabilir. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur” dedi.

Bir yabancı cisim olan proteze karşı vücutta bazı bağ dokusu hastalıklarının geliştiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Coşkunfırat, “Bebeğe süt vermenin zorlaştığı, protezin kansere neden olduğu ileri sürülmüştür. Ancak bunların hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. Silikon ameliyatı olan hastaların emzirmesine engel yoktur ve kanser dahil herhangi bir hastalık gelişmesi riski, silikonu olmayan kişilere göre artış gösterdiğini söylemek, mevcut literatür bilgilerine göre bilimsel dayanaktan yoksundur. Ancak, memenin büyütülmesi, vücut için yabancı bir maddeyle sağlanabildiğinden, proteze ait sorunlar olabilir” diye konuştu.

İzler zamanla belirsizleşir

Silikon meme protezli bir memede kanser gelişmesi riskinin artmadığının altını çizen Prof. Dr. Coşkunfırat, “Protez, normal meme dokusuyla aynıdır. Böyle bir durum oluştuğunda protezli memede de kansere yönelik ameliyat ve diğer tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır. Ameliyat genel anesteziyle hastane koşullarında yapılır. Ortalama 1,5-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 santimetre’lik bir iz açılır. Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz kalacaktır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir” şeklinde konuştu.

Birkaç gün içinde işine dönebilir

Ameliyat sonrasının genellikle rahat geçtiğine vurgu yapan Prof. Dr. Coşkunfırat, “Protez, göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen ya da sargı uygulanır. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 4-5 gün içinde işine dönebilir. 3-4 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Şişmanlatan hastalıklar

Topuk çatlaklarına limonlu çözüm