Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sıcak havalarda beyin kanaması riskine dikkat

Sıcak havalarda beyin kanaması riskine dikkat

Prof. Dr. Murat İmer, aşırı sıcak havaların en çok yüksek tansiyona sahip hastaları etkilediğini söyledi.

Havaların iyice artış gösterdiği bu günlerde tansiyon hastaların beyin kanaması geçirme riski yüksek. Uzmanlar, yaz mevsiminde beyin sağlığı için özellikle tansiyon hastalarının sıcaklara dikkat etmesini tavsiye ediyor.

Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesinin beyin kanamasına neden olabildiğini hatırlatan Okan Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat İmer, doğumsal damar değişikliği, pıhtılaşmayı engelleyici il kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda alkol kullanımının da söz konusu komplikasyona yol açtığını belirtti.

Beyin kanaması belirtileri

Beyin kanamasında ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı gibi belirtilerin ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Murat İmer, “Kanamanın olduğu beyin bölgesine bağlı olmak üzere felç ve birtakım belirtiler gelişebilir. Şeker hastalığı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği olan kişilerde bu tablonun ortaya çıkması durumunda, beyin kanaması ihtimali düşünülerek hasta hemen hastaneye götürülmeli” dedi.

Tansiyon hastalarına öneriler

Sıcak havaların özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırdığını belirten Prof. Dr. Murat İmer, şu tavsiyelerde bulundu;

Güneşin direkt etkilerinden korunmak için şapka ya da bandana ile dolaşılmalı.

Sabah 10.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında güneş altında kalmamalı.

– Aç kalmamaya dikkat edip sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmeli.

– Gün içerisinde artan su ihtiyacını giderilmeli. İlaçlarını düzenli olarak alınmalı. Tansiyon kontrolleri daha sık yaptırılmalı.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Gıda zehirlenmesine karşı 14 öneri

Kırışıkık karşıtı 4 doğal yağ