Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Osteopati hangi hastalıkların tedavisinde uygulanır

Medicana Bahçelievler Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü Fizyoterapist Özgür Türker osteopati ile ilgili bilgi verdi.

Osteopati; eklemlerdeki kas dengesizliklerini, tonus artışlarını, açı kısıtlanmalarını ve ağrıyı ortadan kaldırmaya odaklı manuel uygulanan bir tedavidir. Bu yöntem vücuttaki problemi sadece ağrı olan bölge de aramaz, ağrının kaynağını tespit ederek sorunu çözmeye çalışır. Vücuttaki organları, sinir sistemini, dolaşım sistemini uyararak iyileşme sürecini etkilemeye çalışır. Bu yöntem, içinde birçok yöntem ve yaklaşımı barındırır. Bundan dolayı sonuçlar hasta tarafından mucizevi olarak değerlendirilir.

Osteopati, WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) tarafından bir teşhis ve tedavi yöntemi olarak kabul görmüştür. Teşhis ve tedavinin bu yöntemin eğitimini almış kişiler tarafından yapılması çok önemlidir. Bilinçsiz kişiler tarafından yapılması durumunda büyük sakatlıklara sebep olabilecek manevralar içerir.

Doğru uzman, doğru teşhis, doğru tedavi

Kişilerin manuel tedavi yaptırmadan önce uzmanın bu yöntemi ne şartlarda yaptığına bakmaları, yetkisiz ve yetersiz kişilere bu yöntemleri uygulatmamaları kendi sağlıkları açısından önem taşımaktadır. Rahatlamak ve ağrılarından kurtulmak için eve masör çağıran, gayri resmi yerlere başvuran kişiler hem herhangi bir sakatlanma durumunda haklarını arayabilecekleri bir muhatap bulamamakla birlikte uzmanların birkaç seansta halledebileceği bir rahatsızlıktan dolayı ameliyata kadar gidebilecek bir mağduriyet yaşayabilmektedir.

Fizyoterapist Özgür Türker, “Şu ana kadar tedavi edilen hastalarda ağrıların bazen bir seansta bazen bir kaç seansta geçtiği gözlemlendi. Hasta memnuniyetinin çok iyi seviyelerde olduğu bu yöntem genel olarak 3-5 seans arası uygulanmaktadır” dedi.

osteopati

Hangi hastalıklarda: Osteopati

– Spor yaparken yaralanmalarda,

– Uyku sorunları, sinirsel gerginlik, sürekli yorgunluk hali, stres

– Baş ağrıları(migren, gerginlikten dolayı oluşan vb.)

– Hareket, fonksiyon, yürüme, denge ve koordinasyon bozukluklarında

– Kifoz, skolyoz gibi postür bozukluklarında

– Bel, boyun, sırt ağrıları, ense, sırt ve bel adale sorunlarında,

– Ameliyat sonrası ağrıların giderilmesinde,

– Hormon bozukluklarının tedavisinde destekleyici olarak,

– Dolaşım sistemi rahatsızlıklarında,

– Kabızlık, ishal, idrar kaçırma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı ve hazım organlarının fonksiyon bozukluklarında destekleyici tedavi olarak,

– Bebeklerde yutkunma, kusma, kafa şekil bozukluğunda,

– Alerjik ve kronik hastalıklar, akut ağrılar, romatizmal hastalıklarda osteopati destekleyici tedavi olarak kullanılabilir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Sağlık verilerini cep telefonuna gönderen hap geliştirildi

Ev yapımı güçlü bir probiyotik: Turşu