Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Organların boyutları hastalık riskini belirliyor

Organların boyutları hastalık riskini belirliyor

Yapılan araştırmalarda organların boyutuyla bazı hastalıklara yatkınlıklar arasında bağlantı bulundu.

Organların boyu, sağlık durumunu ve hastalık riskini belirlemeye yardımcı olabilir. Organların boyunun hangi hastalıkların habercisi olduğuna ilişkin Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada ilginç sonuçlar var.

Küçük kulaklıların, egzama ve böbrek hastalıklarına daha sık yakalandığı belirlendi. Leicester Üniversitesi Hastanesi’nden George Murty, küçük kulaklarda, küçük kulak kanallarının bulunduğunu belirtti. Kanalların, deriyle örtülü olduğunu ve birikintilerin atılması gerektiğini ancak küçük kulaklarda dışa atımın zorlaştığını, bu durumun da egzamaya davetiye çıkardığını vurguladı.

Büyük diliniz varsa…

Büyük dile sahip olanlarda uyku apnesinin daha sık görüldüğünü belirten Murty, dilin uyurken soluk borusuna doğru katlanarak hava kanalını tıkadığını, tıkanma küçükse horlandığını açıkladı. Tıkanmanın büyük olması halinde ise apnenin ortaya çıktığına, çoğu durumda kişinin 30 saniye nefesinin kesilebileceğine dikkati çekti.

El parmaklarının boyunun depresyon ve prostat kanseri riskinin habercisi olabileceği belirlendi. Warwick Üniversitesi’nden bilim adamları prostat kanserine yakalanan 1500 kişinin elleriyle 3 bin sağlıklı kişininkini karşılaştırdı. Bilim adamları bunun, anne karnında maruz kalınan testosteron seviyesinden kaynaklanıyor olabileceğini, az testosterona maruz kalanların işaret parmağının daha uzun olduğunu belirtti.

Alberta Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma ise genellikle kadınlarda olduğu gibi, işaret parmağı yüzük parmağından uzun erkeklerin daha depresif olduğunu gösterdi. Depresyonun, rahimde maruz kalınan testosteron seviyesiyle bağlantılı olabileceği ileri sürüldü.

Uzman David Houlihan-Burne, ikinci parmağın uzun olmasının yaygın Freiberg hastalığının gelişmesine yol açabileceğini açıkladı.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Yaz aylarında tırnak mantarına dikkat

Sigara kadınlarda idrar kaçırma riskini artıyor