Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Meyve suyu hasta eder

Meyve suyu hasta eder

Prof. Dr. Canan Karatay meyve suyu enerji vermez, hasta eder dedi.

Kardiyoloji ve iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr Canan Karatay son dönemlerdeki beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlıkların ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını dile getirdi. İşte Karatay’ın konuyla ilgili açıklamaları: Ara öğün yemeklerine karşı olarak tanıdığımız Karatay düşük şekeri (Hipoglisemi) olanlar için günde 6 veya daha fazla öğün tavsiye ediyor. Prof. Dr. Karatay: “Hipoglisemisi (düşük kan şekeri) olanların vücudunda insülin fazlası var; ama vücut o insülinleri kullanamıyor. Buna insülin direnci diyoruz. Bu kişiler sık sık acıkır. Bunu önlemek için de yemek veriyorlar. Kişi sık sık yediğinde insülin direncini artırıyor, kısırdöngüye giriyor. Mesela hamileler yüksek glisemik endeksli beslendikleri zaman ana rahmindeki kız çocukların overlarında insülin direnci gelişiyor. Onun için şimdi 16- 17 yaşındaki kız çocukları “polikistik over” hastası oluyor.”

‘Karatay Kahvaltısı’ yapın

Karatay, sabah kahvaltısınıne en önemli öğün olduğunu söylerken sözlerine şöyle devam ediyor; “Sabahları çok güçlü, sağlıklı proteinli, sağlıklı yağ ve sağlıklı karbonhidratların yer aldığı bir ‘Karatay Kahvaltısı’ yapın. Ekmeğe, şekerli içeceklere dokunmayın ve tatlandırıcı kullanmayın. Sizi acıktıran ekmektir, simittir, poğaçadır. Onlar sağlıksız karbonhidrattır. Sağlıklı karbonhidratlar tam buğdaydır, bulgurdur, mercimektir, kuru fasulyedir; fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişlerdir… Bunlar yenecek.

Meyve suyu zararlı mı

Prof. Dr. Canan Karatay: “Özellikle akşam yemeklerinden sonra genellikle aile bireylerinin toplandığı yerde, anne meyve soyar, gerektiğinde zorla yedirilir… Bunlar Türkiye’deki insülin ve karaciğer yağlanmasının sebebidir. Anneler bilinçsiz olarak faydalı diye yediriyor. Meyve suyu ve meyveyi çok tüketmemek gerekiyor. Meyve içinde barındırdığı früktoz (meyve şekeri) sağlık açısından son derece tehlikelidir. Früktoz karaciğer yağlanmasının başlıca sebebidir. Metabolizma früktozu enerji olarak kullanamaz. Früktoz karaciğer için glikozdan 7 kat daha zararlıdır. Çocuklarda meyve suyu sıkıp içirilirse direkt karaciğer yağlanmasına yol açar. Früktoz vücuda girdiğinde şeker olarak algılanmaz ve bağımlılık yapar. Kadınların büyük çoğunluğu regl öncesinde tatlı krizi oluyor. İnsülin direnci ve karaciğer yağlanması belirtisidir. Sağlıklı beslenilirse o tür krizler olmaz. Bu tür krizler vücutta omega-3 eksikliği olduğunun göstergesi. Yeterince omega-3 alanlarda o tür sıkıntılar olmuyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Her ağrıyı fıtık sanmayın

Fırça tekniğiyle ombre saç nasıl yapılır