Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Meme kanserinden korunmak için 7 önemli tavsiye

Meme kanserinden korunmak için 7 önemli tavsiye

Kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser olan meme kanseri erken tanı ile yüzde yüz tedavi edilebiliyor.

Türkiye’de meme kanseri görülme sıklığı son 20 yılda 2 kattan fazla arttı. Bunun en önemli sebebi, giderek artan şişmanlık ve batıya benzeyen yaşam tarzı. Kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser olan meme kanseri erken tanı ile yüzde yüz tedavi edilebiliyor. Bu nedenle hastalığı baştan önleme yoluna gitmek ve erken tanı için yapılan taramalar hayati önem arz ediyor.

Meme kanserinden korunmak için alınacak tedbirler

1. Aşırı kilodan uzak durulması: Özellikle menopozdaki kadınlarda meme kanserinin önlenmesi için aşırı kilodan uzak durulması önemli. Çünkü menopozda östrojen hormonunun kaynağı olan yağ dokusunun artması şişman kadınlarda meme kanseri riskini artırıyor.

2. Egzersiz yapılması: Düzenli olarak haftada 5-6 saat egzersiz yapılmasının meme kanseri riskini yüzde 25-30 kadar azalttığı yapılan çalışmalarda gösteriliyor. Ayrıca meme kanseri tanısı alan ve tedavi gören kadınlarda düzenli spor yapılması hastalığın tekrarını ciddi bir şekilde azaltıyor.

3. 30 yaşından önce doğum yapılması: Kadınların 30 yaşından önce doğum yapmaları meme kanseri riskini azaltıyor. Doğurma yaşı geciktikçe meme kanseri olma riski de artıyor.

4. Emzirme: Yapılan çalışmalar 12 aydan daha uzun süre emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor.

5. Stresten uzak durma: Günümüzde yoğun çalışma hayatı, büyük şehirlerde trafik gibi zorlaşan yaşam koşulları kadınların daha fazla stres altına girmelerine ve depresyona neden oluyor. Depresyon geçiren kadınlarda ise daha fazla meme kanseri görüldüğü saptanmıştır.

6. Düzenli kendi kendini muayene: Meme kanserinde erken teşhis son derece önemli. Bunun için kadınların kendi kendilerini her ay adet bitiminde muayene etmeleri gerekiyor. Yüksek risk grubuna girmeyenler 40 yaşından sonra 2 yılda bir defa mamografi çektirebilir. Meme kanserlerinin yüzde 80-85’i mamografide görülebilir.

7. 40 yaşından sonra düzenli olarak mamografi çektirilmesi: Bugün mamografi en önemli tanı yöntemi olarak verdiği radyasyon dozu düşüktür. Mamografi çektirme aralığını sizi muayene eden meme cerrahınız belirleyecektir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Sağlıklı bir menopoz dönemi için light süt için

Cep telefonunu doğru kullanmak beyni geliştiriyor