Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kısır erkeklerde kanser tehlikesi

Kısır erkeklerde kanser tehlikesi

1989 yılından bu yana sürdürülen araştırma sonuçlarına göre; kısır erkekler kansere daha çabuk yakalanıyor!

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Standford Hastanesi Erkek Kısırlığı Bölümü’nde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verdi.

Araştırma kapsamında yaş ortalaması 35,7 olan 2 bin 238 erkek takip edildi. Bu erkeklerin 451’i azospermikti (meni örneğinde hiç sperm olmayan).

Araştırmacılar bu erkekleri yaklaşık 7 yıl takip etti. Kısır erkeklerin 29’unda ortalama 5,8 yıl sonra kanser gelişti. Eğer kanser oranı genel popülasyonla benzer olsaydı sadece 16,7’sinde kanser gelişirdi. Oysa kısır erkeklerde kanser gelişme olasılığı 1,7 kat daha fazla olmuştur.

Daha ileri analizler azospermik erkeklerin genel popülasyona göre 3 misli daha fazla kanser tanısı aldıklarını göstermiştir. Ayrıca 30 yaşından önce azospermik olan bir erkekte kanser gelişme riski genel popülasyona göre 8 kat fazladır.

Kanser taramaları aksatılmamalı

Daha önceki araştırmalar kısır erkeklerde testis kanseri oranının arttığını bildirmiştir. Fakat azospermik erkeklerde beyin, prostat ve melanom gibi farklı kanser türleri de görülmektedir. Bu sebeple azospermi tanısı konmuş erkekler ilerleyen yıllarda kanser taramaları konusunda daha özenli olmalılar.

İnsan genomunda bulunan genlerden yaklaşık 1/4’i üreme konusu ile ilgilidir. Bu nedenle kabaca üreme kapasitesi o kişinin genetik sağlığının da bir ölçümüdür.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Yaş ilerledikçe tehdit oluşturan hastalık: Katarakt

Kas hastalıklarının tanısı ve tedavisi