Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kişiliği etkileyen genler zihin sağlığını da etkiliyor

Kişiliği etkileyen genler zihin sağlığını da etkiliyor

Araştırmacılar, insanların kişiliğini etkileyen genlerin zihin sağlığını da etkilediğini tespit etti.

AA’nın haberine göre, Nature Genetics dergisinde yayımlanan çalışmada, Kaliforniya Üniversitesi’nden Min-Tzu Lo önderliğindeki araştırmacılar Genom Çaplı Analiz kullanarak, farklı kişisel davranış notlarıyla bağlantılı, 5’i daha önce bilinmeyen 6 genetik değişken tespit etti.

Ayrı bir araştırmada da, kişiliğin oluşmasında yer alan genetik değişkenlerin, zihinsel hastalığa yakalanma riskinde yer alan genlerle büyük oranda örtüştüğü belirlendi.

Yüzbinlerce genom üzerinde çalışıldı

Yüz binlerce kişinin genomu üzerinde çalışan araştırmacılar, kişilikle bağlantılı ve nevrotiklik puanıyla ilgili genlerin sinir sisteminin gelişiminde ve gelişimsel nöropsikiyatrik bozuklukları etkileyen kromozom 8 bölgesinde bulunduğunu keşfetti. Bilim adamları, dışa dönüklük kişilik özelliği ile bağlantılı diğer genin ise bipolar bozukluk ile ilişkili kromozom 12 bölgesinde yer aldığını tespit etti.

Kişilik bozukluğu genlerde

Araştırmacılar, zihinsel sağlık bozuklukları üzerindeki genetik etkileri aramak için ellerindeki veri setlerinde yer alan gen-kişilik korelasyonunu, Psikiyatrik Genetik Kurulu tarafından elde edilen veriler ile karşılaştırdı. Karşılaştırma sonuçları, kişisel ve psikiyatrik bozuklukların genetik olarak önemli oranda uyuştuğunu gösterdi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

SMA hastalığı hakkında merak edilenler

Mide ilacı erkeklerde kısırlığa neden oluyor