Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kırmızı et meme kanserini tetikler mi

Kırmızı et meme kanserini tetikler mi

Yapılan araştırma yetişkinlikte fazla kırmızı et tüketmiş olmanın meme kanseri riskini az da olsa artırabileceğini gösteriyor.

ABD’nin Harvard Üniversitesi’nden bilim adamları, kırmızı et yerine fasulye, bezelye, mercimek, kümes hayvanı eti, kabuklu yemiş ve balık tüketiminin genç kadınlarda kanser riskini azaltabileceğini belirtiyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Harvard Üniversitesi’ndeki araştırma kapsamında 24-43 yaşları arasındaki 89 bin kadının sağlık durumları incelendi. Ardından meme kanseri olan 3 bin kadının beslenme alışkanlıklarına bakıldı.

Doktor Meryem Fervid, sonuçları İngiliz tıp dergisi ‘British Medical Journal’da yayımlanan araştırmalarıyla ilgili olarak “Yüksek miktarda et tüketimi meme kanseri için bir risk faktörü olabilir” dedi; ancak bu riskin “küçük” olduğunu da sözlerine ekledi.

Oxford Üniversitesi’nden sağlık araştırmaları uzmanı Prof. Tim Key, bu araştırmanın kırmızı etle meme kanseri arasında sadece zayıf bir bağlantı kurduğunu ve bunun, ikisi arasında kesin bir bağlantı olmadığına dair yaygın görüşü değiştirecek nitelikte olmadığını vurguladı.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Eda Taşpınar mevsimi geldi

Göz renginizden sağlığınızı görün