Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kıl dönmesi nedenleri ve tedavisi

Kıl dönmesi nedenleri ve tedavisi

Özellikle erkeklerde görülen kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen kıl dönmesinin nedenleri, belirtileri ve tedavi yolları…

Özellikle erkeklerde görülen kıl dönmesine, % 95 oranında 15-35 yaş arasında rastlanıyor. Hastalar çoğu zaman utanıp çekinerek doktora başvurmadığı için şikayetler artıyor ve bu durum yaşam kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Tolgay Akın, kıl dönmesi ve cerrahi yöntemlerle tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Saç telleri de vücutta kıl dönmesine neden olabilir

Vücuttan kopan kılların, tekrar deri altına girerek burada kist oluşturması ve bazı durumlarda bu kistin iltihaplanması kıl dönmesinin sebebi olarak gösterilmektedir. Kopan ya da o bölgede çıkan kıllara ek olarak giyilen kıyafetlerden kopan iplik parçaları ya da saç telleri de derinin altına girerek kıl dönmesine yol açabilir. Erkeklerin vücutları kadınlara göre daha kıllı olduğundan, erkek hastaların sayısı daha fazla ve vücut ne kadar kıllıysa kıl dönmesi riski o kadar yüksek olmaktadır.

Ağrı ve ateş yapabilir

Kuyruk sokumu kıl dönmesi hastalığı, bu bölgenin cilt ve cilt altı dokularının enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın oluşmasında farklı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi kişisel hijyendir. Ayrıca; obezite, bölgenin tahriş olması, uzun süre oturarak çalışmak, kalçalar arasındaki oyuğun derinliği ve genetik yatkınlık da diğer tetikleyiciler arasındadır. Kıl dönmesi kendini ilk olarak apse ya da akıntı ile gösterir. Apseye erken müdahale edilmemesi, ciddi ağrı ve ateşe sebep olabilmektedir. Bu belirtilerle bir uzmana başvurulduğunda fiziki muayene ve hasta öyküsü tanı için yeterli olmaktadır. Genellikle herhangi bir görüntüleme yöntemine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Bu belirtilere dikkat

– Akıntı

– İç çamaşırda ıslaklık

– Hoş olmayan bir koku

– Kuyruk sokumunda ağrı

– Kaşıntı

Hastalık kronikleşmeden tedavi olmak önemli

Kıl dönmesi tedavisi planlanırken uygulanacak yöntem, hastanın durumuna göre değişmektedir. Akut kıl dönmesinin tedavisinde apse boşaltılır. Lokal anestezi altında yapılabilen işlemde apseyi boşaltmak için genelde en fazla şişlik olan noktadan kesi yapılması gerekir. Bu işlemde, vakaların neredeyse yarısında sorunun tekrarlayabileceği unutulmamalıdır.

Kronik ve tekrarlayan kıl dönmesindeyse hastalığın kesin tedavisi sinüs kanalının cerrahi olarak kesilip çıkartılması şeklinde uygulanmaktadır. Bu işlem yapılırken normal dokunun mümkün olduğu kadar yerinde bırakılması oldukça önem taşır.

Uzun süre ihmal edilen kıl dönmesi sorunu, nadiren de olsa yassı hücreli kanser gelişmesine yol açabilmektedir. Bu sebeple kıl dönmesine işaret eden belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Ani işitme kaybının nedenleri ve tedavisi

Kafa tabanı tümörleri ve tedavileri