Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Islak mayoyla durmayın

Islak mayoyla durmayın

Denize veya havuza girdikten sonra ıslak mayoyla kalmak kadınlarda daha çok görülen sistit hastalığına davetiye çıkarıyor.

Havuz ve denizden çıktıktan sonra ıslak mayoyla gezilmesinin enfeksiyon sebebi olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Sarıer, idrar yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan birisi olan sistitin kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğünü belirtti.

İdrar yolları enfeksiyonunun en önemli belirtileri arasında idrar yaparken yanma ve sızı olduğunun altını çizen Op. Dr. Sarıer, “Belirtiler sık idrara çıkma, bazen idrardan kan gelmesi, Ağrının kasıklara ve makat kısma yayılması, ateş, terleme, yorgunluk, kusma ve bulantı, idrarın kötü kokulu olması, ilişki esnasında hissedilen ağrı olarak karşımıza çıkmakta” diye konuştu.

Kadınlarda daha çok görülüyor

Kadınlarda idrar yolunun erkeklere göre daha kısa olduğuna vurgu yapan Op. Dr. Sarıer, şunları kaydetti: “Bu nedenle dış ortamdan bakterilerin mesaneye ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle kadınlarda sistitin görülme oranı çok daha fazladır. Kadınların en az yüzde 20’si yaşamları boyunca en az bir kere sistite yakalanır. Sistit zamanında tedavi edilmezse sorun böbreklere kadar ilerler. Teşhis edildikten sonra hızlı ve uygun bir biçimde tedavi edilmelidir.”

Bu tip enfeksiyonlardan korunmak için tavsiyelerde bulunan Op. Dr. Sarıer, “Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra ıslak mayoyla kalınmamalı. Çünkü genital bölgenin uzun süre nemli kalması bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı ortam yaratacaktır. Bol miktarda sıvı tüketin. İdrarınızı tutmayın ve sık idrara çıkın. Böylece mesanedeki bakteriler de dışarıya atıılmış olur. Naylonlu ve dar iç çamaşır kullanmak yerine pamuklu çamaşırları tercih edin” diye konuştu.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Çabuk kırılan tırnaklara zeytinyağlı bakım

Güneş lekeleri için doğal maskeler