Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

İçmeseniz bile felç riski var

İçmeseniz bile felç riski var

Uzmanlar uyardı: Pasif olarak sigara dumanına maruz kalmak, beyin felci riskini artırıyor.

ABD Sağlık Bakanlığı’nın 1964’te yayınlanan raporunun üzerinden 50 yıl geçti; ancak dünyada sigara tüketimi için dönüm noktası olarak bilinen bu raporun yayınlanmasından günümüze, sigara içmenin neden olduğu hastalıkların çeşitleri de yıllar geçtikçe değişti.

ABD Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde 50 yıllık bilançoyu açıkladı ve sigaranın neden olduğu hastalıkları da sıraladı.

İltihaba yol açıyor

Sigara içmek neredeyse bütün vücut organlarına hasar ve doğmamış bebeğe zarar veren bir sağlık sorunu. Şeker hastalığı, romatizma, bağırsak kanseri gibi sık görülen hastalıkların temelinde sigara bulunuyor. Pasif sigara dumanına maruziyet de kanser, solunum, kalp damar hastalıkları ile doğrudan ilişkili ve bebek-çocuk sağlığı üzerinde olumsuz etkileri var. Son 50 yılda kadınlarda sigara içme oranının oldukça artmış olması nedeniyle kadınlarda görülen akciğer kanserleri, KOAH ve kalp damar hastalıklarının sıklığı bu hastalıkların erkeklerde görülme oranına yaklaşmış durumda. Sigara birçok hastalığın yanı sıra vücutta iltihabi reaksiyonları körüklüyor, bağışıklık sistemini de bozuyor.

Sigaranın ayrıca makula dejenerasyonu dediğimiz; gözde ana görme noktasının bozulması ve körlüğe giden süreçte de etkisi olduğu ortaya kondu. Hamilelerin sigara içmesinin ise, doğacak bebekte çeşitli ağız ve yüz yarıklarına neden olduğu tespit edildi. Ayrıca verem, şeker hastalığı, dış gebelik, erkeklerde cinsel işlevsel bozuklukları ve romatizmanın da sigarayla ilişkisi kesin olarak saptandı.

Pasif içiciler de risk altında

Araştırmada, kendisi sigara içmediği halde pasif sigara dumanına maruz kalan insanların beyin felcigeçirebileceği tespit edildi. Beyin damarlarının pıhtıyla tıkanması sebebiyle gelişen ani kol-bacak hissizliği ve bazı yüz felçleri gibi rahatsızlıkların da pasif sigara içiciliğiyle net olarak ilişkisi ortaya kondu.

ABD Sağlık Bakanlığı’nın raporuna dikkat çeken Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlıyaptığı açıklamada “Maalesef ülkemizde sigara ilişkili hastalık hasarlarını, hastalık yükünü ve ölüm sayılarını kesin olarak gösterecek araştırmalar mevcut değil ve ülkemizdeki bilançoyu ABD Sağlık Bakanlığı gibi verme olanağımız yok” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Fazla meşrubat tüketimi guta neden oluyor

Ustura ile kaş alma yöntemi hakkında merak edilenler