Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Gen testleri ile ilgili bilmeniz gerekenler

Gen testleri hakkında bilgi veren Medikal Estetik Hekimi Dr. Sibel Esin Özgül insan DNA’sınım sağlığa dair birçok şifreyi barındırdığını belirtiyor. Genetik alanındaki çalışmalar, sağlıkyaşamın yolunu gösteren kişiye özel gen haritalarını hayatımıza katmış durumda. Dr. Sibel Esin Özgül, vücudunuzun ilaçlara verdiği tepkilerden hangi sporu yapmanız gerektiğine ya da başarılı olacağınız mesleğe kadar pek çok bilginin genlerde saklı olduğunu söylüyor.

Hastalıklardan sorumlu olan genler teker teker keşfedildikçe yaşlanmayı durdurmak için tıbbın ulaştığı imkânlar da artıyor. Bugün çözümsüz görünen sağlık sorunları önümüzdeki yıllarda belki daha ortaya çıkmadan önlenebilecek.

Aynı zamanda nöral terapi ve akupunktur uzmanı olan Dr. Özgül, her insanın genetik yapısının birbirinden farklı olduğunu ve kişiye özel tedavinin daha başarılı sonuçlar verdiğine işaret ediyor: “Kişisel gen testleri kişinin çeşitli hastalıklara yatkınlık düzeyini, sık kullandığı ilaçlara vücudunun verdiği tepkileri, taşıyıcı olunan hastalıkları ve çocuk sahibi olmak isteyenler için pek çok önemli bilgi veriyor. Yanlış teşhisleri ve yanlış ilaç kullanımını azaltırken, kişinin genetik yapısına uygun bir beslenme ve yaşam tarzı oluşturmasına yardım ediyor. Bir insanın hangi sporu yapması gerektiği bile genleriyle alakalı… Örneğin herkese tavsiye edilen yürüyüş sporu yerine sizin ihtiyacınız, itme gücü kullanabileceğiniz bir egzersiz olabilir.

Amaç hastalıkların önünü kesmek

Temel sorumuz; “Hastalıkların önüne geçebilir miyiz?” Testlerle kanser, kalp hastalıkları, kemik erimesi, felç, parkinson gibi çeşitli hastalıkların genleri inceleniyor. İnsanlarda bulunan 20-25 bin genin yüzde 99,9’u birbirinin aynısı olsa da geri kalan genler sağlık durumumuzun farklılaşmasına yetiyor. Genetik olarak yatkın olduğunuz hastalıkları ortaya koyduğumuzda, önleyici tedavilere başlayabiliyoruz. Yaşlanmayı durduracak ya da yavaşlatacak adımlar atabiliyoruz”.

Gen testleri nasıl gerçekleştiriliyor

Gen testinin nasıl gerçekleştirildiğini de açıklayan Dr. Özgül, “Tükürük ve kan alarak gerçekleştirilen testler, doğumdan itibaren herkese uygulanabiliyor. Ulaşılan gen haritası, hasta hekim ve genetik bilimcinin katıldığı bir görüşmede ele alınır. Genetik bilimci haritayı yorumlarken, hekim tedaviyi planlar. Özellikle aile hikâyesinde çeşitli hastalıklar olanlar gen haritalarının faydalarını görecektir. Bir çocuk nasıl beslenmeli, hangi sporu yapmalı, hangi meslek gruplarında başarılı olur gibi soruların yanıtlarını da testlerde bulmak mümkün. Herkes kendi genetik kimlik kartını oluşturup ona göre yaşamalı. Kişi mutasyon taşımasa bile hücre düzeyinde sağlıklı olmaz ise hastalıklar yine kaçınılmaz olur” diye konuştu.

Gen haritası ile…

– Gen testleri, kişinin sık kullandığı ilaçlara verdiği tepkiyi incelerken yanlış ilaç kullanımlarını azaltıyor.

– Çocuk sahibi olamayan çiftler için gen haritaları bu sorunun çözümüne ışık tutacak bilgiler sağlıyor.

– Genetik yapı değiştirilemese de kişi risk taşıdığı hastalıklara uygun yaşam sürdüğünde hastalığın oluşması engellenebiliyor.

– Yanlış hastalık tanılarının önüne geçilebiliyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Diz ağrılarını ihmal etmeyin

Saç renginizi seçmeden cilt alt tonunuzu bulun