Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Gebelik ve baş ağrısı

Baş ağrısı hamilelik sırasında sık görülen rahatsızlıklarından biridir. Hormon değişiklikleri, kahve içiminin aniden kesilmesi, iyi uyuyamama gibi gebelik sırasında baş ağrısının birçok sebebi vardır. Baş ağrıları bazen boyun hizasında hissedilebilir. Ancak genellikle altında yatan başka bir hastalık yoksa bu durum tehlikeli değildir.

Hamilelikte baş ağrısı nedenleri

Kadınlar gebe olmadıkları dönemlerde de erkeklere göre daha fazla baş ağrısı çekerler, bu nedenle hamilelik sırasında da ortaya çıkmaları şaşırtıcı değildir. Bunun asıl sebebi hormonal farklılıklardır. Baş ağrısının sebebi her zaman tam olarak bilinemez, ancak bilinen birçok sebep bulunmaktadır:

1-) Hormon değişiklikleri

2-)Açlık

3-)Düşük kan şekeri

4-)Yeterli sıvı almama

5-)Kafeinin aniden kesilmesi

6-)Uyku eksikliği

7-)Çok fazla telefon,televizyon gibi aletlere bakmaktan dolayı gelişen göz yorgunluğu

8-)Duygusal veya fiziksel stres

9-)Bebeğin büyümesinden dolayı oluşan kas gerilmesi

Tedavi yöntemleri

Hamile kalmadan önce, baş ağrısını tedavi etme yönteminiz ağrı kesici ilaçlarla mümkün olabilir. Fakat hamilelik sırasında ilaç kullanımı en son seçenek olmalıdır. İşte hamileliğiniz sırasında baş ağrısıyla baş etmenin alternatif yolları:

– Karanlık bir odada dinlenin: Işıkları kapatın ve TV’nin sesini kısın veya kapatın ve uyumayı deneyin.

– Sıcak ve soğuk havlu kullanın: Başınızın ağrıdığı yerde sıcak ve soğuk arasında geçiş yapın.

– Banyo yapın: Hamilelik komplikasyonları yaşamıyorsanız ve doktorunuz banyo yapmanın güvenli olduğunu söylüyorsa, ılık bir küvette rahatlayabilirsiniz.

– Doğal sağlık hizmetlerini deneyin: Masaj, kayropraktik bakımı veya akupunktur gibi alternatif seçeneklerle baş ağrınızı hafifletmeye çalışabilirsiniz. Ancak yine de bunları yapmadan önce doktora başvurabilirsiniz.

– Göz doktorunuza randevu alın: Hamilelik, gözlerinizi kurutabilir ve gözde başka bazı değişikliklere sebep olabilir. Eğer baş ağrısı göz sorunlarından kaynaklanıyorsa,göz doktorunuz buna çözüm bulabilir.

– Yardım isteyin: Başka çocuklarınız da varsa ve çok yoruluyorsanız, yardım istemek için bir arkadaşınızı veya ailenizden birini aramaktan çekinmeyin.Böylece biraz dinlenebilirsiniz.

İlaç seçenekleri

Bazen kronik baş ağrıları veya şiddetli migren başa çıkamayacak kadar fazladır. Hamile olmanız bu dayanılmaz baş ağrısına katlanmanız gerektiği anlamına gelmez.Ancak ilaç alırken doktorunuza kesinlikle danışın. Hamilelik sırasında güvenli sayılan bazı ilaçlar aşağıdaki gibidir:

– Tylenol (asetaminofen) hamileyken alınması güvenli kabul edilir, ancak yalnızca gerektiğinde alınmalıdır.

– Doktorunuz, ikinci trimesterde Motrin, Advil (ibuprofen) veya aspirin gibi NSAID’ler önerebilir.

– Migren, bulantı ve ağrıları tedavi etmek için doktorunuz size başka reçeteli ilaçlar verebilir.

Kafeine bağlı baş ağrısı

Kafein aslında bazı ilaçlarda kullanılan bir maddedir. Bağımlılık yapar.Hamile kalmadan önce çok fazla kahve içiyorsanız bir anda bıraktığınızda kafein yoksunluğu çekebilirsiniz. Kafein yoksunluğu, halsizlik, huzursuzluk, titreme ve baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle, kahve içmeyi bıraktıktan hemen sonra başınız ağrıyorsa, muhtemelen bu durum kafeinden kaynaklanıyordur. Vücudunuzun kafeinin yokluğuna uyum sağlaması birkaç gün sürebilir.İşte bu süreçte size yardımcı olacak bazı öneriler:

Kafeini yavaşça azaltın: Eğer yavaşça bırakırsanız vücudunuz durumu daha iyi tolere edebilir. Ayrıca eğer başınız ağrıyorsa ve bu durum kafein kaynaklıysa az miktarda kafein almanız yardımcı olabilir ve zararlı olduğu gösterilmemiştir.

Enerjinizi artırmanın başka yollarını bulun: Kafeinli içecekler size enerji verir. Bu yüzden kafeinsiz kalmak enerjinizi düşürebilir. Eğer halsiz hissediyorsanız, sağlıklı bir atıştırmalık alarak, biraz temiz hava alarak veya yürüyüşe çıkarak kendinize doğal bir destek vermeyi deneyebilirsiniz.

Bol su için: Artık kahve de içmediğiniz için vücudunuz daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol miktarda su veya kafein içermeyen diğer içecekleri için.

Erken yatın: Gün boyunca enerji seviyenizi yüksek tutmaya yardımcı olmak için geceleri yeterince dinlenmeye çalışın.

Sinüzite bağlı baş ağrısı

Alerjiler veya sinüs enfeksiyonları alnınızda, göz çevrenizde ve burun köprüsünde ağrı ve baskıya neden olabilir. Ayrıca burun akıntısı ve ateşiniz de olabilir. Sinüzite bağlı baş ağrınız olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu arayın. Sinüs enfeksiyonunuz varsa doktorunuz bir antibiyotik reçete etmek isteyebilir. Ayrıca bir sinüzite bağlı baş ağrısını aşağıdaki yollarla tedavi edebilirsiniz:

1-) Alerjinize neden olabilecek şeylerden uzak durmaya çalışmak

2-) Mukus gevşetmek ve temizlemek için bir burun spreyi kullanmak

3-) Bir nemlendirici kullanmak

4-) Bol miktarda su içmek

5-)Ekstra dinlenme

Hamileyken, reçetesiz satılan sinüs ve alerji ilaçlarının tümü güvenli değildir. Bu nedenle, bir antihistamin veya ağrı kesiciye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, hangi ilacı kullanmanızın güvenli olduğu konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Gerilime bağlı baş ağrısı

Endişe veya stresten kaynaklanan bir baş ağrısına sahip olabilirsiniz. Eğer gerilime bağlıysa ağrıyı başınızın etrafında bir gerginlik gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca ağrıyı başınızın arkasında ve boynunuzda da hissedebilirsiniz. Bu tip baş ağrısını aşağıdaki yollarla azaltabilirsiniz:

1-)Gerginliği azaltmak için boynunuzun arkasına bir buz torbası veya soğuk bir havlu yerleştirin.

2-)Çalışmak için bütün gün bir bilgisayar veya masada oturuyorsanız, kalkıp dolaşmak için ara verin.

3-)Boynunuzdaki ve sırtınızdaki kas gerginliğini hafifletmek için hamilelik yogası, nazik boyun germe egzersizleri ve nefes egzersizlerini deneyin.

4-) Sıcak bir banyo veya duş alın.

Migrene bağlı baş ağrıları

Migren tipik baş ağrılarından daha yoğun hissedilir. Zonklayan, ağrılı ağrıya genellikle bulantı, kusma, baş dönmesi, bulanık görme, ışığa ve sese duyarlılık gibi diğer semptomlar eşlik eder. Eğer migren baş ağrıları yaşarsanız, aşağıdakileri içeren migreni tetikleyen şeyleri tespit etmeye ve kaçınmaya çalışabilirsiniz:

1-) Bazı yiyecekler veya kokular

2-) Alkol

3-) Kafein

4-) Stres

5-) Parlak ışıklar

Ahmet Kerim Demirbaş

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Lösemi hakkında bilmeniz gerekenler

Balığın sağlığa faydaları