Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Erken yaşta regl boy kısalığına yol açıyor

Ortalama olarak ergenlik yaşına gelmiş her genç kızın yıl itibari ile senede 12 ila 15 defa kanama görmesi tıp literatüründe normal olarak kabul edildiğini söyleyen Op. Dr. Serkan Oral, “Bazen bunun daha azı ya da daha fazla kanama olması haline de adet düzensizliği denmektedir. Genç kızlar ergenlikle birlikte adet görmeye başlarlar. İlk zamanlar adet düzeninin rayına oturması 2- 3 yıl boyunca sürebilir. Kadınlarda adet döneminin başlangıçta düzene girmesi de zaman istemektedir, aynı şekilde bitmesi de menopoz döneminde birden bire olmaz” dedi.

Ortalama adet görme yaşı 10-12 yaştır

Kız çocukları tüm dünyada ortalama olarak 10 ila 12 yaş arasında adet görmeye başlar. Bazı kızlarda gerek genetik durumlardan gerekse sağlık sorunlarından kaynaklı birkaç yıl kadar uzayabilir. Ancak geç kalması durumunda mutlaka bir uzmana görünmekte fayda vardır. Adet görmeye başlayan kız çocukları önceden bilgilendirilmeli ve anneler çocuğu bu durumun normal olduğuna hazırlamalıdır.

Adet görme yaşının alt ve üst sınırı 13-16 yaştır

Kız çocuklarında adet görme yaşı özellikle sıcak bölgelerde daha erken olduğu gözlemlenmektedir. Alt sınırı 9 yaş olarak belirlense de uzmanlar, normal olanı 13 yaş olarak belirlemiştir. Adet görme yaşının en üst sınırı ise 16 yaş olup daha da gecikirse mutlaka uzman bir hekime gidilmeli ve tedavi edilmelidir.

Adet düzeni ise, ilk adetten 2 ila 3 yıl sonraya kadar ancak düzene girer. Daha sonra sağlıklı bir şekilde her ay düzenli bir şekilde devam eder.

Adet belirtileri çocukların psikolojilerini olumsuz etkiliyor

Hormonlara bağlı bazı nedenler yüzünden kız çocuklarında nadiren de olsa küçük yaşta adet görme durumları olabiliyor. Adet gören çocuklarda göğüsler ve popo şekil almaya ve daha kadınsı bir görüntü oluşmaya başlıyor. Bu durum küçük bir çocuğun psikolojisini alt üst edebilmektedir. Anneler kız çocuklarında göğüslerde belirginlik ya da kadınsı bir görünüm hissediyorsa mutlaka bir endokrinoloji uzmanına götürmeli ve çocuğun hormonlarına baktırmalıdır.

Anneler çocuklarının gelişimlerini sıkı takip etmeli

Böyle bir durumda vakit kaybetmeden uzmana gidildiği takdirde önlem alınabilir ve hormonların gelişmesi yavaşlatılıp bir müddet sonra normale dönmesi sağlanabilir. Anneler çocuklarının gelişimlerini sıkı takip etmeli ve büyüme evrelerine dikkat etmelidirler. Günümüzde çocuğun ve annenin fark etmediği hadiselerde erken yaşta ergen olan kız çocukları da olmuştur. Bu nedenle hekime başvurulduğu takdirde doktor ne dediyse harfiyen uygulamalı ve ciddi bir şekilde söylenilen hiçbir tavsiye ve reçeteyi ihmal etmemelidir. Çocuğunuzun hayatı ve geleceği söz konusudur.

Yeni doğan kız bebeklerde görülen kanamalar anneden kaynaklıdır

Yeni doğan kız bebeklerde görülen hafif çaplı vajinal kanamalar bebekten değil bebeğin annesinden yani hormonlardan kaynaklanmaktadır. Kısa sürede geçer. Bebeklerde görülen akıntılarda böyledir. Endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Birkaç gün içerisinde normale döner.

Erken yaşta adet görme boy kısalığına yol açıyor

Erken adet görme çocuklarda hem çocukken hem de büyüyünce hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan birçok sorunun ana temelini oluşturabilir. Bu nedenle ciddiye alınması ve çocuk endokrinoloji bölümüne götürülüp çocuğun ergen gelişimi takip altına aldırılmalıdır. Bu sorun geçiştirilecek bir sorun değildir.

Erken adet gören kızlarda ciddi anlamda boy kısalığı oluşabilmektedir. Çünkü kızlar adet görmeye başladığı tarihten itibaren ortalama en fazla 5 ila 6 santim anca uzayabildikleri için erken adet gören kızların boyu kısa kalmaktadır. Bu nedenle adet öncesi kız çocuklarında göğüslerde irileşme ve vajinal bölgede kıllanma oluşmaya başlamaktadır. Bu durum adet süresinin çok yakın olduğunu gösteren bir durumdur adet görmeden evvel önlem alınırsa çocuğun boyu bir miktar daha uzayabilmektedir.

Nasıl önlem alınır

Erken adet belirtileri çocuğun yaşı çok küçük olsa bile (örneğin; 4 – 5 yaşlarında ) hormon bozukluğundan ötürü östrojen hormonu normalden fazla salgılanır ve çocuğun vücudunda vajinal ve koltuk altında kıllanmalar veya göğüslerinde büyüme, tomurcuklanma oluşmaya başlar. Bu durumdan bir müddet sonrada adet (regl) oluşur. Anneler çocuklarını sıkı takip etmeli ve kıllanmalar ve göğüslerde oluşan büyümeye dikkat etmeli normal dışı herhangi bir reaksiyonda vakit kaybetmeden çocuklarını çocuk endokrinolojisine veya alanında uzman bir kadın doğum uzmanına götürmelidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Kozmetik ürünleri meme kanserine yol açabilir

Kuru nane maskesiyle sarkmaları önleyin