Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

En ölümcül üçüncü hastalık: KOAH

En ölümcül üçüncü hastalık: KOAH
En ölümcül üçüncü hastalık: KOAH

Açılımı ‘Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ olan KOAH kalp damar hastalıkları ve kanserin ardından ölümcül hastalıklar arasında üçüncü sırada yer alıyor. Genelde ileri yaşlarda görülen bu hastalık Türkiye’de 40 yaşın üzerinde her 5 kişiden birinde görülüyor. Dr. Hakan Özkul KOAH’ın ortaya çıkmasında en büyük faktörün yüzde 90’lık payla sigara olduğunu ifade etti. Dr. Özkul diğer etkenler olarak kirli hava, kimyasal gazlar ve genetik faktörleri gösterdi.

Alerjik bir durum değildir

KOAH’ı tarif eden Dr. Hakan Özkul, “Öksürük, balgam, nefes darlığı ve bunların neticesinde hayat kalitesinde, iş hayatında aksamalar görülür. KOAH alerjik bir durum değildir, bu hastalığın özelliği; seyrinde dalgalanma olmamasıdır. Hastalık sürekli artan bir seyir izler. Evden dışarı çıkmayarak, merdiven kullanmayarak, sürekli evde kalarak, pencereler aracılığı ile nefes tazeleyerek bu hastalık düzelmez, hatta bir dönem sonra hastalar oksijen tüplerini yanında taşır hale geliyor. Akciğerde harabiyet gittikçe ilerliyor, artık bir süre sonra bu akciğer vücudu kaldırmıyor. Bu durumda akciğer nakli gerekiyor ki bu nakil diğer organ nakillerine göre çok daha zordur” diye konuştu.

KOAH’ın tedavisi fitoterapi ile mümkündür

Bitkisel tedavinin bu hastalığın seyri ile ilgili çok olumlu ve önemli etkileri olduğu ifade eden Dr. Hakan Özkul şöyle devam etti: “Evin içinde bir odadan diğerine bile geçemeyen hastaların tıbbi bitkiler sayesinde tekrar sağlıklarına kavuştukları görülmektedir. Bağışıklık sistemini dengeye kavuşturan tıbbi bitkiler astım ve KOAH hastalığının tedavisinde de ciddi sonuçlar vermektedir. KOAH akciğerdeki hücrelere zarar veriyor, geriye çevrilmez bir hasar oluştuğunda da akciğerdeki hücreler devreden çıkıyor. Sirke, ev yapımı yoğurtlar, kefir gibi probiyotikler bağırsaklardaki iyi florayı düzeltici unsurlardır. Bunların kullanımı alerjik hastalıkların tedavisinde de oldukça faydalıdır.”

Dr. Hakan Özkul fitoterapinin astım ve KOAH üzerindeki faydalarını şöyle sıraladı:

– İltihabın, enflamasyonun kurutulması

– Antioksidanla toksik maddelerin süpürülmesi

– Akciğerdeki zarar gören hücrelerin düzeltilmesi

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Gut hastalığında et ürünleri tüketmeyin

Gut hastalığında et ürünleri tüketmeyin

Ayak kokusu ve bakımı

Kalbiniz için en az 6 saat uyuyun