Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Düzenli yemek bunamayı önlüyor

Düzenli yemek bunamayı önlüyor

Yeşilçam’ın büyük ustası Münir Özkul’un da yıllarca mücadele eden hastalıkla ilgili yeni bir gelişme var.

Halk arasında bunama olarak bilinen demans, zihinsel becerilerin zayıflaması durumudur. Demas hastalığının bir türü olarak adlandırılabilen alzheimer aslında demansın en büyük nedenidir. Yeşilçam’ın büyük ustası Münir Özkul‘un da yıllarca mücadele eden hastalıkla ilgili yeni bir gelişme var.

Düzenli yemek yaşam kalitesini arttırıyor

California Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, düzenli yeme alışkanlığının kazandırılmasının uyku kalitesi, kalp sağlığı ve demans üzerinde olumlu etki yaptığı gözlendi. Bu sonuca göre her gün aynı saatte yemek yenmesi, demansla mücadeleye yardımcı olabilir. Düzenli yemekler, demansla birlikte dejenere olan, vücut kontrolü ile bağlantılı beyin bölgesindeki gen ifadesini geliştiriyor. Araştırmacılar, bulguların demans gibi tedavisi mümkün olmayan hastaların yaşam kalitelerini arttıracağına inanıyor.

California Üniversitesi’nden Profesör Christopher Colwell, “Demans, genetik olduğu bililnen ve tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu sonuçlar, yaşam kalitesini arttırmakla kalmayıp, hastalığın ilerlemesini de geciktirecektir.” dedi. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon demans hastası olduğu tahmin ediliyor.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Aşırı terlemenin çözümü botoks

Yeryüzünden silinebilecek ilk kanser: Rahim ağzı kanseri