Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Düzenli uyku iyileşme sürecini hızlandırıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, sanal ortamda düzenlenen ‘uyku ve sağlık‘ konulu söyleşide, sağlıklı bir uykunun, hastalıklardan uzak sağlıklı bir yaşamın temel ögelerinden olduğunu söyledi.

Beyin sağlığı için gerekli

Vücudun doğal savunma sistemi olan bağışıklık sistemiyle uyku arasında yakın bir ilişki olduğunu anlatan Öztürk, “Birçok hastalığın önlenmesinde ve hasta olduktan sonra iyileşme sürecinde iyi uyku çok önemli bir davranış şeklidir. Gündüz iş yoğunluğundan dolayı yıpranan ve toksit maddelerin biriktiği beynin de yeniden temizlenmesi için sağlıklı bir uyku gerekli. Uyuduğumuz zaman beynimizde gündüz çalışmaya bağlı biriken maddeler temizleniyor. Eğer düzenli bir uyku uyumayıp bu maddeler fazlalaşırsa Alzheimer hastalığı riskinin arttığını biliyoruz.” dedi.

Vücut kendini yeniliyor

Öztürk, sağlıklı ve düzenli uykunun hastalık, yara ve ağrıların iyileşmesinde önemli rol oynadığını dile getirdi. Uyku sırasında vücudun kendini yenileme işlevinin aktif hale geldiğini vurgulayan Öztürk, şunları belirtti: “Büyüme hormonu derin uykuda salgılanıyor. Büyüme hormonu çocukluk döneminde büyümeden sorumlu ama erişkin yaşlarda vücudun yıpranan parçalarının tamiriyle ilgili bir hormon aynı zamanda. Ne kadar uykumuza dikkat edersek, yaralarımız, ağrılarımız ve hastalıklarımız o derece çabuk iyileşebiliyor. “

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Esra Aydın

Ben Esra blog yazıları yazmayı ve insanlar için faydalı işler yapmayı seviyorum , yorum yapar ve etkileşimde bulunursanız memnun olurum.

Geçmeyen hıçkırıkları ihmal etmeyin

Deri tümöründen güneş kremiyle korunun