Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

D vitamini ile güçlü kemikler

D vitamini ile güçlü kemikler

İleri yaşlarda kadınların korkulu rüyası haline gelen osteoporozda kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum ve fosforu yapısında bulunduran D vitamininin önemi öne çıkıyor.

Doğumdan ölüme kadar sağlıklı bir iskelet yapısı için önemli olan D vitamini kaynağı güneş ne yazık ki bazen yeterli gelmiyor. Bu da özellikle kadınlarda yaş almaya da bağlı birçok hastalığın çıkmasına neden oluyor. D vitamini eksikliği bulunan kişilerde osteoporoza daha sık rastlanırken bunun için dışarıdan takviye almak bir o kadar önemli. Erişkin ve yaşlılarda kemik zayıflığı ve yumuşaması belirtileri ile ortaya çıkan osteoporoz boy kısalığından kamburluğa kadar duruş bozukluklarına neden oluyor.

Tedavide D vitamini desteği

Yetişkinlerde D vitamini eksikliği osteoporoz, düşme ve kırıklar için tanı tedavi kılavuzlarında yer alan tanımlanmış bir risk faktörüdür. D vitamini eksikliği günümüzde küresel bir salgın olarak kabul ediliyor.

Osteoporoz tedavisinde ve önlenmesinde vücuda yapılan kalsiyum ve D vitamini takviyesi mevcut kemik yoğunluğunun korunması için önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Sonbahar enfeksiyonlarına karşı 10 öneri

40 yaşından sonra düzenli göz muayenesi şart