Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

D vitamini depolama yöntemleri

Soğuk kış günlerinde bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra pek çok hastalığı önleyen D vitamini yeterli miktarda almak önemlidir. D vitamini eksikliğinde kas ve kemik rahatsızlıkları da görülür. Peki, D vitamini nasıl depolanır?

Yazın güneşten faydalanın

En önemli D vitamini kaynağı Güneş’tir. Yazın güneşi depolamak kışın rahat etmenizi sağlar. Güneşin dik geldiği saatlerde sadece 15-20 dakika güneşlenmek bunun için yeterli oluyor.

Güneş koruyucusu kullanmayın

Güneş koruyucu kullanmadan güneşlenmek önemlidir, aksi durumda bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle güneşe koruyucusuz çıkmak ve uzun süreli durmamak önemlidir.

Dengeli beslenin

Başta somon olmak üzere sardalya, uskumru ya da ton balığı tüketerek D vitamin alabilirsiniz. Mantar sebzesini de yiyebilirsiniz tabii bu besinleri düzenli tüketmek gerekiyor. Süt ürünleri, yumurta, sıkılmış taze portakal suyu, tahıllar ve maydanoz gibi faydalı besinleri de düzenli olarak tüketmek ihtiyacınız olan D vitamini almanızı sağlayacaktır.

Uyku düzeniniz olsun

Düzenli bir uyku her şeyin başında geliyor. Yeterli ve kaliteli bir uyku uyumanız son derece önemlidir. Vücudun uykusuz kalması vitamin eksiliğini de gündeme getiriyor.

İdeal kilonuza düşün

Obezite sorununa dikkat edilmesi ve kilonun korunması gerekiyor. Kilolu kişilerde D vitamini eksikliği görülüyor. Yağ hücrelerine hapsedilen vitamin hiçbir fayda sağlayamaz hale geliyor.

Kullandığınız ilaçlara dikkat edin

Kullandığınız bazı ilaçlar vücudunuzdaki D vitamini oranını düşürebilir. Yan etkilerini araştırarak ya da doktorunuza bu durumu söyleyerek kullanmanız gereken ilaçları belirleyebilirsiniz.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Aniden büyüyen benlere dikkat

Aniden büyüyen benlere dikkat

Antibiyotik etkisi yaratan besinler

Antibiyotik etkisi yaratan besinler