Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Çalışma masanızda yemek yerken iki kere düşünün

Çalışma masanızda yemek yerken iki kere düşünün

Yapılan bir araştırma ile ofis ortamında her gün kullanılan eşyalar ve çalışma masalarının üzerindeki bakteriler görüntülendi ve işte sonuç…

Queensland Üniversitesi Bakteri Çözümleri Merkezi, ofis ortamında sık kullanılan yüzeylerdeki bakteriler görüntüledi.

Yapılan bu araştırma sonucunda, en az hijyenik yüzeylerin bilgisayarların etrafı, masa telefonları ve cep telefonları olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca bilgisayar klavyeleri ve mutfak tezgahları da en kirli yüzeyler arasında yer aldı. Kapı kolları, sandalye ve masalar ise temiz alanlar olarak belirlendi.

Bakterilere karşı en etkili yol su ve sabun

Merkezin direktörü Dr. Matt Cooper, bakterilerden uzak durmanın en iyi, basit ve ucuz yolunun su ve sabun kullanmak olduğunu söylüyor. Cooper, antibakteriyel jelleri ise önermiyor: “Bakterilerin her yerde olduğuna dair bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Temizlik için ise en etkili ve ucuz yol da su ve sabun kullanmak.”

bakteri

Ellerinizi yemeklerden önce yıkayın

Cooper, antibakteriyel jellerin kimisinde kullanılanMikropların yüzde 99’unu öldürür” iddiasının tam olarak doğru olmadığını öne sürüyor. Cooper elleri yemeklerden sonra değil önce su ve sabunla yıkama alışkanlığının oturtulmasını öneriyor.

bakteri

Araştırmaya katkı sunan Dr. Alysha Elliott ise çalışmanın sonucunda çıkan görüntülerin, insanlara ellerini yıkamalarının önemini fark ettirmesini umduğunu söylüyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Bilinçsiz kullanılan aspirin sağlığı olumsuz etkiliyor

Sağ kolunuzda 11’den fazla ben varsa dikkat