Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Bel ağrılarında uygulanan girişimsel yöntemler

Kronik ağrıların tedavisinde bir yöntem de girişimsel yöntemler. Bel, boyun başta olmak üzere pek çok kronik ağrının tedavisinde uygulanabilen girişimsel yöntemlerin en önemli faydasının çok hızlı bir düzelme sağlayarak hastanın günlük hayatına hızla geri dönebilmesini sağlamak olduğunu dile getiren Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel “Her türlü kronik ağrıda uygulanabilen girişimsel yöntemler olmakla birlikte en sık, baş ağrıları, bel/oyun ağrıları, kanser ağrıları, nöropatik ağrılar (şeker hastalığı, kanser, zona, inme gibi hastalıklar), damar hastalıklarına bağlı ağrılar ve nevralji dediğimiz çok şiddetli ağrılarda uygulanır” ifadelerini kullandı.

Hastanın ağrısının diğer yöntemlere yanıtsız olduğu takdirde girişimsel yöntemlerin uygulanabildiğini belirten ve bu işlemlerin yapılmasının deneyim, özel aletler, bazıları için ameliyathane şartları gerektirdiğini anlatan Prof. Dr. Ayşen Yücel, “Ehil olmayan kişilerin yapması durumunda ciddi zarar verme ihtimali de mevcut” diye konuştu.

Bel ağrılarında etkili

Bel ağrılarının çok çeşitli sebeplerle olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ayşen Yücel, bel fıtığı, kireçlenme de denilen, faset eklemlerdeki sorunlar, kaslarda tutulma gibi farklı ağrılı durumlarda farklı girişimsel yöntemlerin kullanılabileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Yücel, ilaç ve fizik tedaviyle düzelmeyen hastalarda en sık uygulanan yöntemleri sıraladı:

Epidural enjeksiyonlar: Fıtığın sinirlere bası oluşturarak ağrıya yol açtığı durumlarda ilgili omurga düzeyinden sinirin çıkış bölgesine ilaçların enjekte edilmesidir. Bel fıtığı tanısı konmuş ama ameliyat edilmemesi gereken hastalarda iyileşmenin hızlanmasını sağlayan ve şiddetli ağrıyı süratle azaltan bir yöntem.

Epidural lizis: Bel fıtığı ameliyatları sonrası ağrısı geçmeyen veya artan hastalarda omurilik dışındaki aralığa çok ince özel bir kateter yerleştirilerek 2-3 gün süreyle o aralıktaki sinir basılarını ortadan kaldırmaya yönelik özel ilaçların verilmesi yöntemidir.

Nukleoplasti: Fıtıklaşarak sinirlere bası yapan ve bu şekilde ağrı oluşumuna neden olan fıtığın özel bir cihaz yardımı ile çıkarılması işlemidir.

Faset eklem ve faset sinir blokları: Daha çok” kireçlenme” olarak isimlendirilen faset sendromuna bağlı ağrılarda bu eklemlerin içine enjeksiyon yapılması yanı sıra radyo dalgaları ile kontrollü ısı uygulanarak bu sinirlerin ağrı sinyallerini beyine taşıması engellenebilir.

Girişimsel ağrı tedavisi alanında uzman kişiler tarafından yapılmalı

Girişimsel yöntemlerin en önemli faydasının hastanın ağrısında çok hızlı bir düzelme sağlayarak günlük hayatına hızla geri dönebilmesi olduğunu aktaran Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak özellikle bel ağrısında girişimsel yöntemler tek başına değil, multidisipliner tedavi içinde uygulanmalı. Yani hastanın ağrıları girişimsel yöntemlerle tedavi edildikten sonra mutlaka çeşitli egzersiz programları uygulanarak yeniden ağrılı bir durum oluşmaması için koruyucu önlem ve tedaviler de yapılmalı. Girişimsel ağrı tedavisi için diploması olan “Ağrı uzmanı” hekimler tarafından uygulanmalıdır. Ancak bu işlemlerin yapılması deneyim, özel aletler, bazıları için ise ameliyathane şartları gerektirir. İşlemden sonra ortalama bir gün ila bir hafta sonra hasta normal hayatına geri dönebilir. Örneğin bel ağrısı nedeniyle enjeksiyon yapılmış hastalarda genellikle işlemden 1-2 hafta sonra kontrol yapılıp şikayetlerinin ne kadar azaldığı değerlendirildikten sonra koruyucu egzersiz programı başlatılır.”

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Didrafya

Kalp ritim bozukluğu belirtisi ve tedavisi

Grip ve soğuk algınlığı arasındaki gözden kaçan farklılıklar