Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Batık tırnağa ‘alçılı’ çözüm

Batık tırnağa ‘alçılı’ çözüm

Birçok insan için en ızdırap verici durumlardan biri olan tırnak batmasına yeni bir çözüm.

İzmir Balçova’da açtığı el ve ayak sağlığı merkezinde Podiatrist Menekşe İzer, tırnak batıklarını diş hekimlerinin kullandığı malzemelerle tırnağın üzerine akrilikten alçı hazırlayarak iyileştiriyor.

İki yıl aralıklarla devam eden kurslara katılarak Podiatrist sertifikası alan Menekşe İzer, uyguladığı yöntemi şöyle anlattı:

“Hastanın batık tırnağını alarak kişiyi rahatlıyoruz. İyileşme sürecinin ardından diş hekimlerinin kullandığı diş malzemesi olan akrilik ile tırnağın üzerine alçı kalıp yapıyoruz. Bu malzemenin tırnağın üzerine ağırlık vermesiyle tırnak yatağı aşağı düşüyor, tırnak yukarıda kalıyor. Tırnak da sağa sola batmadan uzuyor. Daha önce alçı sistemi yerine bant ve tel kullanıyorduk ancak orada yatak bir ayda düşüyordu. Alçı kalıpta 5 dakikada yatağın aşağı düştüğünü görüyoruz. Bu işlemi bir kez yapıyoruz.”

Oval değil düz kesin

Menekşe İzer, aşırı kilo alanlarda, sporcularda, hamilelerde daha sık görülen bu hastalığın yanlış tırnak kesiminden de kaynaklandığına dikkat çekerek, batık tırnak olmaması için ayak tırnağının oval değil düz kesilmesi gerektiğini söyledi.

Batık tırnakta mantar olması durumunda iyileşmenin zaman aldığına dikkat çeken İzer, mantar ve batık tırnak sorunu yaşayanları çözümü manikür pedikürcüde değil, ayak sağlığı merkezlerinde aramalarını istedi.

İzer, “Ayak batığında enfeksiyona açık bir bölge oluşuyor. Müdahale yapılan yerde hijyen koşullarının çok iyi olması gerekir. Diyabetik hastaların batığı varsa önce doktora sonra ayak sağlığı merkezine gitmeliler. Biz erkeklere de hizmet veriyoruz. Kadınlar, manikür pedikürcülere gidiyorlar ancak erkekler bu alanlara giremiyor. Bu merkezler özellikle erkeklere büyük kolaylık sağladı” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Kozmetik ürünleri alırken nelere dikkat etmeli

Güneşlenmede ezber bozan araştırma