Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Antibiyotik kullanımı kadınların ömrünü kısaltıyor

Antibiyotik kullanımı kadınların ömrünü kısaltıyor

Yapılan yeni araştırmalarda uzun süreli antibiyotik kullanımının kadınların ömrünü yüzde 25 kısalttığı ortaya koyuldu.

Sürekli antibiyotik kullanmak insan bedeni için sağlıklı bir durum değil. Bir süre sonra insan bedeni, artan antibiyotik direnciyke mücadele etmek zorunda kalıyor. Hatta kişi hastalansa bile kullandığı antibiyotik bir işe yaramamaya başlıyor.

Belirlenen dozda kullanılan antibiyotikler zarar vermiyor

Merkezi Los Angeles‘ta bulunan Amerikan Kalp Derneği, antibiyotiklerle ilgili bir araştırma yaptı. Araştırmada antibiyotiklerin gerekli dozda kullanılması gerektiği ve fazla kullanılan antibiyotiklerin zarar verdiği belirtildi.

Kronik ve kalp hastalıklarına yakalanılabilir

Araştırmanın yazarlarından Lu Qi, konuyla ilgili olarak, “Antibiyotik kullanımı bağırsak mikrobiyomunu ve dengesini tamamen bozuyor. Bu ilaçların kronik hastalıkları ve ölümü nasıl etkilediği de açıkça araştırmalarda ortaya koyuluyor.” diye konuştu.

Ölüm riskinde yüzde 27’lik artış yaşandı

2004- 2012 yılları arasında 37 bin kadın üzerinde bir araştırma yapıldı. Bu araştırmanın başında seçilen kadınların kalp ve kanser riski bulunmuyordu. Ancak 2 ay gibi uzun süre antibiyotik içen kadınların ölüm riskinin yüzde 27 gibi bir oranla arttığı görüldü. Ayrıca bu kişilerin kalp hastalıkları ise yüzde 58 oranında arttı.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Lor peyniri kalp-damar ve hipertansiyona şifa

Aşılar her yıl 3 milyon çocuğun hayatını kurtarıyor