Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

2 milyon kişi kanser olacak

2 milyon kişi kanser olacak

Türkiye’de yüzde 20.7 ile ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanser konusunda karamsar bir tablo çizildi.

Sağlık Bakanlığı’nın 2023 projeksiyonuna göre; her yıl çeşitli nedenlerle 175 bin yeni kanser vakası ortaya çıkarken bu rakam 2023’de 300 bine çıkacak. Verilere göre 2023’de kanser hastası sayısının 2 milyonu aşması bekleniyor..

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise her yıl 8.2 milyon kişi kanser nedeniyle ölüyor. Son 4 yılda dünya genelinde kanser sıklığı yüzde 11 artış göstererek, yıllık 14 milyon yeni vakaya ulaştı. Ayrıca dünyada kanserin görülme hızı 100 binde 350 olarak kaydedildi. Dünyada tüm ölümlerin yüzde 13’ünün kanserden kaynaklandığı belirtildi.

5 kişiden 1’i kanser

Türkiye’de ise ölümlerde ilk sırada kalp krizi; ikinci sırada kanser geliyor. Ölüm nedenleri arasında yüzde 20.7 olarak ilk sıralarda yer alan kanserin görülme hızı binde 2.8 olarak kayıtlara geçti. Yani ölen her 5 kişiden 1’i kanserden hayatını kaybediyor. Her yıl ortalama 80 bin kişi kanser nedeniyle yaşamını yitiriyor.

2023 yılında ise kanserin görülme hızının binde 4’e yükseleceği aktarıldı. Bakanlık verilerine göre, Türkiye’de erkeklerde en sık yüzde 25’lik olaranla akciğer kanseri ilk sırada yer alıyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Didrafya

Kapatıcıyla 30 saniyede gergin bir yüze kavuşun

Bağırsak dostu besinler