Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Capgras sendromu nedir

Capgras sendromu nedir
Capgras sendromu nedir

Capgras Sendromu: Kişinin, yakın çevresinde yer almakta olan insanların gerçek olmadığına ya da onların yerine kendisine zarar vermek isteyen kişilerin geçmiş olduğuna dair kapılmış oldukları sanrısal ve yanılgısal bozukluktur. Hastalık pek çok kez şizofreni teşhisi ile karıştırılmaktadır. Oysaki Capgras Sendromu’nun oluşum gösterebilmesi için; hastanın realiteyi değerlendirme ve analiz etme yetisini tamamen kaybetmiş olması gerekir.

Mesela annenizin yüzüne bakıp “karşımdaki insan anneme benzeyen ama annem olmayan birisi” diyebilirsiniz bu sendromun etkisiyle. Çevrenizdeki her şeye kuşkuyla yaklaşır, güven duyamazsınız.

Kimlerde görülür

Adını Fransız Psikiyatr Jean Marie Joseph Capgras’dan alan bu sendrom, genelde kafasına darbe almış ya da Alzheimer gibi “hastalık”lardan muzdarip olan kişilerde görülür. Ebeveynlerinin, eşinin, kardeşinin, köpeğinin, hatta kimi durumlarda, kendisinin bile bir “sahtekar” olduğuna inanır.

Tetikleyici nedenler

Hastalığa yönelik ilk teşhisin üzerinden 92 yıl geçmiş olsa da; nadir rastlanan vakalardan biri olması sebebiyle, üzerinde inceleme ve araştırma yapma olanağı hayli düşük. Fakat sürdürülen çalışmalar sonucunda; kişinin hayatının belirli dönemlerinde yabancılık duygusuna kapılıp adaptasyon problemi yaşaması, çevresindeki kişilere karşı güvensizlik beslemesi gibi paranoid eğilimler göstermesi sonucu gelişebileceği yönünde sonuçlar sunuyor. Ayrıca “parietal lob bozukluğu”nun da sendrom için zemin hazırlayıcı nitelikte olduğu düşünülmekte.

Hastalığın genel seyredişi

Sendromun tedaviye ulaştırılmadığı evreler dâhilinde hasta; bilhassa yakın çevresine yabancılık hissederek uzaklaşır. Yerlerine başka kişilerin geçmiş olduğunu düşündüğü ailesi, eşi ya da arkadaşlarına karşı yoğun olarak güvensizlik ve tetikte bekleme duygularına hâkimdir. Bir anda tanımadığı kişiler ile çevrelenmiş olduğunu düşündüğünden dolayı realist algısını kaybederek, kendisinin yapılandırmış olduğu bir düş dünyasına gömülür. Fakat vaka her zaman zararsız şekilde seyretmez. Şüphecilik, kendisini tehlikede hissetme ve sürekli olarak tetikte olma gibi paranoyalar; hasta ve yakın çevresi adına tehlikeli sonlara maruz edebilir. Hasta çevresinin kendisine sürekli olarak zarar verebileceğini düşünmekte olduğunda; saldırganlık girişiminde bulunabilir ya da kendisini bu kişilerden kurtaramayacağını düşünüp intihara teşebbüs gösterebilir.

Capgras sendromu tedavisi

Hastalığa dair literatürsel kaynaklarda yeterli ölçüde bilgi donanımı yer almadığından dolayı; henüz özgül bir tedavi uygulaması bulunmamaktadır. Günümüzde uygulanmakta olan tedavi metotları;

– Patolojik ya da organik bir lezyon saptamaya yönelik analizler

– Psikoz değerlendirmeleri (mevcutsa tedavisi)

– Antipsikotik ilaçların kullanımı

– Psikobilişsel destek

– EKT

gibi alternatif tedaviler dahilinde gerçekleştirilmektedir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Terör olaylarının psikolojik reçetesi: Birlik olmak

Terör olaylarının psikolojik reçetesi: Birlik olmak

Sürekli mutluluğu aramak depresyon nedeni

Sürekli mutluluğu aramak depresyon nedeni