Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Antidepresanlar kaygıya neden oluyor

Antidepresanlar kaygıya neden oluyor
Antidepresanlar kaygıya neden oluyor

Depresyon giderici serotonin hormonunu artıran Prozac gibi ilaçların beyinde kaygı artırıcı yan etkileri olduğu iddia edildi. Bilim insanları birçok kişi tarafından kullanılan ‘mutluluk hormonu’nu artıran Prozac gibi ilaçların bu güne kadar bilinmeyen yan etkilerini gün ışığına çıkardı.

The Journal Nature dergisinde yayımlanan yeni araştırmanın sonuçları, seratonin hormonunun olumlu sonuçlarının yanı sıra bilinmeyen karanlık yönlerinin de olduğunu ortaya koydu.

Kişiyi daha kaygılı hale getirebiliyor

Beyindeki serotonin düzeyini artırmak için tasarlanmış ve anksiyete için reçeteli bir tedavi yöntemi olan Prozac tarzı ilaçların daha önce bilinmeyen yan etkilerinin tespit edildiğini iddia eden bilim insanları, bazı durumlarda ilaçları kullanan kişilerin ilacı kullanmadan önceki hallerinden daha endişeli hatta intihara meyilli hale geldiklerini belirtti.

İngiliz İndependent gazetesindeki haberde, Amerikalı araştırmacıların, fareler üzerinde serotonin hormonunu üreten nöronları aktive ederek gerçekleştirdikleri deneyde bu nöronların fareleri tedirginleştirdiğini tespit etti.

DHA

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Sakinleşmek için akvaryumdaki balıkları izleyin

Sakinleşmek için akvaryumdaki balıkları izleyin

Sıcak hava stresi artırıyor

Sıcak hava stresi artırıyor