Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Engelleri kaldıran çocuk kitapları

Engelleri kaldıran çocuk kitapları
Engelleri kaldıran çocuk kitapları

3 Aralık Dünya Engelliler gününü geride bıraktığımız şu günlerde, engelli insanların yaşamda karşılaştığı zorlukları konuştuk tekrar tekrar. Bunların başında toplumumuzun engelli insanlara bakışı gelmekte, fiziksel ya da zihinsel engelleriyle yaşamaya çalışan insanlarımıza hayatı kolaylaştırmak elbette ki öncelikle devletlerin ( çevremizin ve eğitim, sağlık gibi sosyal hakların düzenlenmesi) sonra da hepimizin görevi. Peki, biz bireysel olarak neler yapabiliriz?

Bana sorarsanız öncelikle, toplumdaki “iş göremez, farklıdır, özürlüdür” algısını değiştirmek geliyor. Çünkü eğer biz arkadaşları, ailesi, yakını, komşusu olarak “yapabileceklerine” inanmazsak, onların inanması zorlaşacaktır. Bu da elbette öncelikle çocuklarımızı bu konuda eğitmek ile mümkün gözüküyor. Eğer çocuklarımız okulda, evde, sokakta karşılaştıkları engelli arkadaşlarına nasıl yaklaşması gerektiğini, ötekileştirmeden nasıl kendi çevresine dahil edebileceğini öğrenirse, o engelli çocuğu bu topluma daha kolay kazandırabiliriz.

İşte tam da bu sebeple, nereden başlasak diye düşünenlere 4 kitap önerim var. Çocuklara bir şeyler anlatmanın en kolay yolu hikayeleştirmek ise buyrun buradan başlayalım.

1.Kardeşim benim

Catherine 12 yaşında bir kız çocuğu, akranlarından farklı sorumlulukları var çünkü kardeşi David otizmli. Ailenin tüm düzeni David´in ihtiyaçları çevresinde dönerken, Catherine de bir yandan David´i insanların gözünde daha “normal” göstermeye çalışacak kurallarla hayatını kolaylaştırmaya çalışıyor. O yaz yan evlerine taşınan yaşıdı Kristi ile arkadaşlık kurmaya çalışırken, David´i terapiye götürdükleri klinikte tekerlekli iskemlede ve konuşamayan Jason ile tanışıyor. Catherine, Jason´ın hayatına çok sevdiği boya kalemleri ve resimleriyle renk katıyor ve farkında olmadan onu hayata döndürüyor… Jason´ın bir kelime kitabı var, Catherine ona farklı kelimeleri yazıp resimleyerek kitabını ve kullanabildiği kelimeleri zenginleştiriyor ve Jason için çok “özel” bir insan haline geliyor.

8+ yaş

2.Benim dünyam

“Benim Dünyam” Kulakları duymayan bir çocuğun etrafındaki insanları algılayış şekli, aldığı tepkiler ve bunlar karşısında hissettiklerini anlatıyor. Çocuğunuzla farklılıklara saygı ve empati hakkında konuşabileceğiniz ve İllüstrasyonları da gerçekten çok güzel bir kitap

4+ yaş

3.Farklı ama aynı

Feridun Oral’dan “Engeller” üzerine bir kitap… Bir gün, çobanın sürüsündeki keçilerden biri doğurur. Bu sevimli yavrunun sürüdeki diğer yavrulardan farklı olduğunu hemen anlar çoban. Yavrunun ön bacakları tutmuyordur! Dağlarda, bayırlarda bu yavru keçi ne yapacaktır? Nasıl koşup oynayacaktır? Çoban, yavrunun hayatını kolaylaştırmak için önceleri onu korur kollar ama çok geçmeden onun için çok yaratıcı bir çözüm bulur. Artık sevimli oğlak da sürüden ayrı düşmeyecek ve hayatını kendi başına sürdürebilecektir. Farklı Ama Aynı, Feridun Oral’dan hem hikâyesi hem resimleriyle çok etkileyici yeni bir kitap.

4+ yaş

4.Kısa kulaklı tavşancık

Tavşan Bonbon kısa kulaklarını uzatmanın bir yolunu bulabilecek mi? Tavşan Bonbon, arkadaşları gibi uzun, bembeyaz kulakları olsun istiyordu. Annesine her gün, “Neden benim kulaklarım öbür tavşanlarınki gibi değil?” diye soruyordu. Onun bembeyaz, miniminnacık ve çok sevimli kulakları vardı. Ama Bonbon bu durumdan hiç memnun değildi. Kulaklarını uzatmanın bir yolunu bulmak için neler denemedi ki! Tavşan Bonbon herkesten farklı görünmenin nasıl hissettirdiğini anlatıyor bizlere…

3+ yaş

Hülya Saraçoğlu Akhan

[email protected]

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Çingene kızı topraklarına döndü

Çingene kızı topraklarına döndü

Yazık: Günde ortalama 1 dakika okuyoruz

Yazık: Günde ortalama 1 dakika okuyoruz