Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Tarihte bir ilk: Sümeyye Boyacı Amerika’da Türkiye’yi temsil edecek

Tarihte bir ilk: Sümeyye Boyacı Amerika'da Türkiye'yi temsil edecek
Tarihte bir ilk: Sümeyye Boyacı Amerika'da Türkiye'yi temsil edecek

Paralimpik Avrupa Şampiyonu Sümeyye Boyacı, ana sponsoru Bursa Kebap Evi ve ulaşım sponsoru Türk Hava Yolları’nın desteği ile 4 – 6 Nisan tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük spor kompleksinde yapılacak dünya serisi için İndianapolis’e uçtu. Ana sponsoru Bursa Kebap Evi ve ulaşım sponsoru Türk Hava Yolları’nın değerli destekleri ile Türkiye’yi Amerika’da temsil etme fırsatı bulan milli yüzücü, bu destek sayesinde şampiyonada yarışacak tek Türk sporcu olacak. Aynı zamanda İndianapolis Dünya Paralimpik Yüzme Serisi’ne katılan ilk paralimpik sporcu da olan Sümeyye Boyacı, 50 metre sırt, serbest ve kelebek, 100 metre serbest ve 200 metre serbest yarışları olmak üzere toplam 5 müsabakaya girecek. Dünya Paralimpik Yüzme ve Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından düzenlenen bu seri, Sümeyye’nin dünya serileri içinde girdiği en zorlu sınavı olacak.

Türkiye’yi ilk kez temsil etmek heyecan verici

İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’ndaki derecesiyle altın madalya kazanan Avrupa Şampiyonu, 2019’da dünya şampiyonluğunu ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyor. Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanan dünya şampiyonası öncesinde Amerika, Singapur, İtalya, Finlandiya ve Almanya gibi ülkelerde düzenlenecek olan dünya serilerine katılması gereken Sümeyye Boyacı, kendisi için ilk ve en zorlu dünya serisi olan Amerika yarışına ana sponsoru Bursa Kebap Evi ve ulaşım sponsoru Türk Hava Yolları’nın desteği ile gitti. Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi ev sahipliğinde düzenlenen seriye geçtiğimiz yıl yaklaşık 17 farklı ülkeden 200 sporcu katıldı ve daha önce bu yarışta Türkiye’yi temsil eden bir sporcu olmadı. Milli yüzücümüz bu seriye Türkiye’den giden ilk ve yarışta Türkiye’yi temsil eden tek paralimpik yüzücü olacak. Sümeyye Boyacı: “Türkiye’yi ilk kez temsil etmek heyecan verici ve dünya şampiyonası öncesinde zor bir prova!”

Güzel sonuçlarla dönmeyi çok istiyorum

Amerika yarışından sonra federasyonun da destekleri ile diğer dünya serilerine katılacak olan Sümeyye Boyacı, Amerika yolculuğu öncesinde İstanbul Atatürk Havalimanın’ da basın ile bir araya gelerek duygularını paylaştı. Boyacı: “Amerika yarışı dünya serileri içinde en önemli yarışlardan bir tanesi ve bu yarışa bugüne kadar Türkiye’den benim branşımdan hiçbir temsilci gitmedi. Bu anlamda yarışa katılmayı çok istiyordum ancak yüksek maliyet nedeniyle gitme durumum yoktu. Şimdi ana sponsorum Bursa Kebap Evi ve ulaşım sponsorumTürk Hava Yolları’nın değerli destekleri ile yola çıkıyorum ve orada ülkemi temsil eden tek sporcu olacağım. Bu hem çok heyecan verici, hem de dünya şampiyonası öncesi zor bir prova. Güzel sonuçlarla dönmeyi çok istiyorum.” dedi.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

2016-2017 Sonbahar/Kış modasında neler var

2016-2017 Sonbahar/Kış modasında neler var

Sheryl Sandberg'in ilham veren başarı öyküsü

Sheryl Sandberg’in ilham veren başarı öyküsü