Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Sheryl Sandberg’in ilham veren başarı öyküsü

Sheryl Sandberg'in ilham veren başarı öyküsü
Sheryl Sandberg'in ilham veren başarı öyküsü

Sheryl Kara Sandberg (kızlık soyadını da kullanıyor) 1969’da Washington DC’de doğdu. Babası bir göz doktoruydu ve annesi öğretmeni idi. Sheryl iki yaşındayken aile Florida’ya taşındı. Her iki ebeveyn de çocuklarını yanlarında mitinglere götürecek sosyal aktivistlerdi; bu da Sandberg’in ekonomik ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği etrafında kendi sosyal aktivizminin temelini attı.

Sandberg eyalet çapında bir konuşma yarışmasında ikinci oldu. Altıncı sınıftaydı. Diğer katılımcılar lisedeydi. Harvard’dan MBA derecesi ve işletme okulunun ilk yılında burs kazandı.

Hiçbir zaman çocuk olarak oynamadı

Sandberg’in küçük kardeşleri David ve Michelle, küçük bir çocuk olarak bile, Sandberg’in diğer çocuklarla nasıl başa çıktığını ve onları yönettiğini anlatıyor; “Bildiğimiz kadarıyla Sheryl hiçbir zaman çocuk olarak oynamadı”. Bir röportajda ​​”Gerçekten sadece diğer çocukları yönetir ve oyunları düzenlerdi” diyorlar.

Google kariyeri

Sandberg, 1996’da Başkan Bill Clinton’un yönetimi sırasında ABD Hazine Bakanlığı’ndan Harvard ekonomisti Lawrence Summers tarafından işe alındı. Oradan 2001’de, Google’daki bir iş için ayrıldı. Sandberg, 1997 Asya mali krizi sırasında gelişmekte olan ülkelerin borçlarını bağışlamaya yönelik bir program oluşturulmasında kilit bir rol oynadı. Google’a 2001’de katıldıktan sonra Sandberg, Google’ın kazançlarından sorumlu olan ve şirketin kârlı olmasına yardımcı olan işletme birimleri olan AdWords ve AdSense’i geliştirmekle görevlendirildi . Bununla birlikte, iş birimlerini karlı hale getirdikten sonra, Sandberg daha fazla yönetim sorumluluğu istedi ve Google kendisine sadece Operasyon Şefi (COO) rolü yerine Şef Mali Görevlisi (CFO) olarak iş önerdi.

Noel sürprizi

Sandberg kıdemli bir yönetici olarak Washington Post’a geçiş yapmayı düşünüyordu, ancak 2007’de bir noel partisinde Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ile yapılan toplantı Sandberg’in Facebook’a katılmasına neden oldu. Müzakerelerin ardından Sandberg, istediği COO işini aldı ve yeni bir kültür şirketi kurmakta oldukça görünür ve güçlü bir rol aldı.

Sandberg, 2008’de Facebook’a COO olarak geldiğinde, Facebook yıllık 56 milyon dolar zarar ediyordu. 2018 yılında ise Facebook artık yıllık 55,8 milyar dolar gelir elde eden bir şirket haline gelmişti. Sandberg, Facebook’un gelir odağını, şirketi kârlı hale getirmek için Google’da başarılı bir şekilde geliştirdiği bir model olan reklamcılığa yönlendirdi.

Uluslararası çalışmalar yaptı

2009 yılında Sandberg, Walt Disney Company’nin yönetim kuruluna katıldı. Ayrıca, Women for Women International (savaştan kurtulan kadınlara yardım eder), Center for Global Development (uluslararası gelişmeyi inceleyen bir düşünce kuruluşu) ve V-Day (kadına yönelik şiddete son vermeye çalışıyor) kurullarında görev aldı.

Sandberg’in merhum kocası Dave Goldberg, Yahoo’daki iyi bir işi bıraktı, Sandberg ve çocukları ile Kuzey Kaliforniya’ya taşındı ve Sandberg’in Facebook’taki kariyerini sürdürmesi için start-up Survey Monkey ile bir iş aldı. (2015 yılında, 47 yaşındayken, ailesi tatildeyken aniden öldü.)

Feminist akımın lideri

Facebook’un büyük küresel etkisi nedeniyle, Sandberg sık sık dünya liderleriyle buluşuyor ve Davos, İsviçre’deki Dünya Ekonomik Forumu gibi küresel forumlarda düzenli olarak yer alıyor. New York Times’taki bir makaleye göre, Sandberg, bu tür toplantılarda, nadir görülen bir kadın milyarder şirket yöneticisi ve “feminist ana akımın ikonik lideri” olarak görülmesi nedeniyle davet edilen az sayıda kadından biri.

Sandberg, 2013 yılında, kadınların iş dünyasında nasıl başarılı olabileceğinin bir manifestosu olan “Lean In – Sınırlarını Zorla” kitabını yayınladı. Kitabı, New York Times’ın en çok satanlar listesine bir yıldan fazla yer aldı ve 2018 başlarına kadar 4.2 milyon adet sattı.

Psikolog Adam Grant ile birlikte yazdığı “Option B” adlı ikinci kitabı, trajediden sonra canlanmaya odaklandı. Sandberg kocası öldükten sonra çocuklarını yalnız yetiştirme ile başa çıkmaya çalıştı.

Kadınlar için

İlk kitabı “Lean In”, çalışan kadınlara odaklanmaktadır. “Lean In”in satışından elde edilen tüm geliri, yardım kuruluşlarına bağışladı. Sandberg Google’da çalışırken Google Bağış programının kurulmasında büyük rol oynadı. Ekonomist Dergisi Sandberg için, “Google.org’un yaratılmasının ardındaki görünmeyen itici güç” demişti. Google’ın hayırsever şubesi olan Google.org, şirketin kârının yüzde 1’ini ve personel uzmanlığını dünyadaki kar amacı gütmeyen kuruluşlara bağışlamaktadır. Sandberg ayrıca, ölen kocasının ve bir hayır kurumu olan Sheryl Sandberg & David Goldberg Ailesi Fonu’nun anısına bir burs programı hazırladı.

Beyoncé ve Sandberg , kadınları liderlik rolleri konusunda teşvik etmek için #banbossy adlı bir sosyal medya kampanyası başlattılar. Lean In, projeye destek olarak Beyoncé, Sandberg, Jennifer Garner, Condoleezza Rice ve diğer üst düzey yönetici kadınları içeren bir video yayınladı.

Önde gelen bir teknoloji şirketinin COO’su olmasına rağmen, Sandberg kalem ve kağıt kullanmayı ve notlarını spiral deftere yazmayı tercih ediyor.

[email protected]

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Tarihte bir ilk: Sümeyye Boyacı Amerika'da Türkiye'yi temsil edecek

Tarihte bir ilk: Sümeyye Boyacı Amerika’da Türkiye’yi temsil edecek

Dijital alanda kariyer için 6 öneri

Dijital alanda kariyer için 6 öneri