Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Kadınlar en çok hangi sektörlerde iş arıyor

Kadınlar en çok hangi sektörlerde iş arıyor
Kadınlar en çok hangi sektörlerde iş arıyor

Eleman.net, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın üyelerine ilişkin istatistiklerini paylaştı. Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, “İş arayışındaki kadın üyelerimizin sayısı, bir yıl içinde yüzde 20 artarak 1 milyon 100 binin üzerine çıktı. Yarı zamanlı işler de dahil olmak üzere, kadın adayların yüzde 73’ünün ücret beklentisi 1.500 TL’yi geçmiyor. En çok iş başvurusu yapılan sektörlerde ilk üç sırayı eğitim, gıda ve sağlık alıyor” dedi.

Kadınların ücret beklentisi oldukça düşük

Araştırma kadınların ücret beklentisini gözler önüne serdi. Buna göre; platformun yüzde 71’i henüz çalışmayan kadın üyelerinin yüzde 34’ü üniversite, yüzde 25’i ise yüksekokul mezunu olduğunu belirten Ünsal, “Kadın adayların ücret beklentilerini incelediğimizde, yüzde 43 ile 1.000-1.500 TL aralığının ilk sırada, yer aldığını görüyoruz. Beklentisini ‘1.000 TL’ye kadar’ şeklinde ifade edenlerin oranı ise yüzde 30’a yaklaşıyor. Toplamda yüzde 73’lük bir kesimin asgari ücret civarı bir ücret beklentisi olduğunu söylemek mümkün.”

En çok başvuru bu sektörlere

Araştırmanın verilerine göre yüzde 60’tan fazlası 20-30 yaş aralığında olan kadın adayların iş arayışlarında en çok başvuru yaptıkları üç sektör eğitim, gıda ve sağlık-hastane olarak sıralanıyor. Adaylar bu sektörlerde en çok muhasebe, satış, eğitim, sekreterlik ve halkla ilişkilerle ilgili bölümlerde sekreter, satış temsilcisi, ofis elemanı, müşteri temsilcisi ve danışmanlık pozisyonlarına başvuruyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Zayıflatan sarımsak suyu kürü

Zayıflatan sarımsak suyu kürü

İşyerinde pantolon giyen kadın daha başarılı

İşyerinde pantolon giyen kadın daha başarılı