Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

İşe gitme motivasyonu nasıl kazanılır

Yakın zamanda dünya çapında yapılan bir ankete göre, çalışanların %85’i işinden nefret ediyor. Ankete göre bu %85’lik kısım, işyerleriyle duygusal olarak bağlantılarının kesildiğini belirtti. Bu istatistikler, dünya çapında çok sayıda insanın işe gitmekten korkarak uyandığı anlamına geliyor.

Bizi çalışırken bu kadar mutsuz yapan şey nedir? Neden birçoğumuz işimizden memnun olmadığımızı hissediyoruz?

Kişinin işinden nefret etmesine katkıda bulunabilecek bazı durumlar vardır, örneğin:

– Aşırı iş yoğunluğu

– Güvenlik endişeleri

– Fırsat eksikliği

– Zayıf maaş

– Saygısız bir ortam

– Kötü lider

Motivasyon stratejileri

Gerçek şu ki, çoğumuz geçim için çalışmamız gerekiyor. O zaman hayatta kalmak için temel güdümüzün bizi her gün motive etmek için yeterli olacağını, ilkel beynimizin bir yönünün bizi yataktan ve kapıdan dışarı itmek için tekmeleyeceğini varsayabiliriz.

Ne yazık ki, beyin sabırsız bir çocuğa çok benziyor. Uzun vadeli ödül değil, anlık memnuniyet istiyor. Peki beynimizi, her gün yataktan kalkmak ve işe gitmek için uygun ve kalıcı motivasyon geliştirecek kadar uzun süre nasıl ikna edeceğiz? Kalıcı mutluluk ve memnuniyet için, hem kısa hem de uzun vadede bize faydalı olabilecek öz motivasyon stratejileri geliştirmemiz gerekir.

Temel olarak, seçimlerimiz ve kararlarımız için iki temel motivasyonumuz var. Ya tahmin edilen olumsuz bir sonuçtan uzaklaşmayı ya da tahmin edilen olumlu bir sonuca gitmeyi seçiyoruz. Olumsuz bir sonuçtan kaçmak kısa vadede davranışları değiştirmek için oldukça güçlü bir motivasyon olsa da (yani, ‘bu keki yersem, şişmanlayacağım ve kimse beni sevmeyecek’ ya da ‘bugün işe gitmezsem, kovulacağım’), uzun vadede çok etkili olduğu söylenemez. Ayrıca düşük özgüven, endişe ve güçsüzlük duygularının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Nasıl motive olacağız

– Pozitif duyguları geliştirmek için olumlu düşüncelerle kendinizi motive edin. “Yapabilirim”, “yapmak istiyorum”, “yapacağım” gibi olumlu, teşvik edici cümlelerle kendinize güç verebiliriz.

– Büyük bir işi daha küçük, daha yönetilebilir adımlara bölelerek çalışın.

– Çoğumuzu için tatmin olacağımız bir iş bulmak her zaman kolay değildir. Kişisel tatmin ve tutku gibi işe gitme konusunda daha içsel motivasyonlar keşfetmek ve geliştirmek, bize dış baskılardan veya beklentilerden çok daha iyi motivasyon kazandıracaktır.

– Akıllı, etkili ve olumlu motivasyon stratejileri geliştirmek, hem kısa hem de uzun vadede mutluluğumuza yol açabilecek iyi kararlar almamıza yardımcı olabilir.

– Eğer işe gitmekten korktuğunuz için sabahları kendinizi yataktan çıkarmakta zorlanıyorsanız, işinizde bir değişikliğe gitmek hemen uygulanacak bir seçenek değildir. İç diyaloğunuza bir göz atmayı ve değişiklik yapmayı deneyin. Kendinizi motive edin.

Buraya tıklarak “Başarısızlık korkusu işinizi erteliyor mu” yazısını okuyabilirsiniz.

Hedefleriniz ve hayalleriniz motivasyonunuzun temel taşı olunca elde edebileceğiniz sonuçlara hayran kalacaksınız…

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum

İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum

En hızlı gelişen 5 yeni meslek

En hızlı gelişen 5 yeni meslek