Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Dozunda stres iş hayatında başarıyı getiriyor

Dozunda stres iş hayatında başarıyı getiriyor
Dozunda stres iş hayatında başarıyı getiriyor

Stressiz bir hayat tabii ki düşünülemez. Günlük hayatımızda sürekli hissettiğimiz stres ölçülü olduğunda ise bizi hayatta tutuyor. Ancak fazla olduğundaysa kişiyi hasta ediyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Erdeniz iş hayatında stresin verimi artırdığını belirtti.

Stres performansı yükseltiyor

Yrd. Doç. Dr. Erdeniz, stres faktörlerinin günlük hayatın bir parçası olduğuna dikkat çekerek, “Kişinin günlük işlerini ve işlevini bozmayacak kadar stres düzeyi kişiyi üretime, başarıya götürüyor. Beynin dışında kalan bir bez var. Bu bezin özelliği hormonları salgılanması. Bu bez aynı zamanda stresle ilgili hormonları da salgılıyor. Eğer stres seviyemiz ortalamaysa bir iş yaparken çok verim alınıyor. Hiç strese girmezsek ya da çok strese girersek de performansımız çok düşüyor” dedi.

Zor görevlerde az kolay görevlerde çok stres

Zor görevlerde az, kolay görevlerde ise çok stresin başarıyı getirdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Erdeniz, uzun vadeli stresin ise kalp hastalıkları ve bağımlılığa yol açtığını kaydetti. Erdeniz, “Duygu açısından hafif bir genel uyarılmışlık düzeyinin olması işlerde başarıyı getirir. Dolayısıyla bir miktar stres gereklidir. Ancak yoğun ve uzayan stresin fizyolojik ve psikolojik açıdan olumsuz etkileri görülebilir. Stres günlük yaşamın kaçınılmaz bir gerçeğidir. Stres uyum sağlamamızı gerektiren herhangi bir değişikliktir. Bu nedenle stresin azı yarar, çoğu zarardır” diye konuştu.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

CV'nizden çıkarmanız gereken bilgiler

CV’nizden çıkarmanız gereken bilgiler

İş performansınızı olumlu etkileyecek tüyolar

İş performansınızı olumlu etkileyecek tüyolar