Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yaz sıcaklarında daha iyi uyku için 5 ipucu

Kaliteli bir uykuya ihtiyacımız var; uyku yalnızca bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz, ertesi gün konsantrasyonunuzu ve enerjinizi de artırır. Ayrıca, araştırmalar uyku bozukluğunun hem uzun hem de kısa vadede sağlığınızı etkilediğini gösteriyor.

Bu yaz uykunuzun kalitesini artırmak ister misiniz?

Tutarlı bir uyku saatiniz olsun

Yaz aylarında tutarlı bir uyku programına uymak biraz daha zordur, çünkü tatil yapabilir veya genel olarak daha rahat bir zamanlamaya sahip olabilirsiniz. Ancak geç kalmak, uyku düzeninizi boşa harcayabilir ve tekrar yoluna sokmayı zorlaştırabilir. Tutarlı bir uyku takvimi sürdürmek, vücudunuzun doğal iç saatinin zamanlamasını korumanıza yardımcı olur. Yorgunsanız ve gün içinde kestirmeniz gerekiyorsa, bunu yaklaşık 10 ila 15 dakika ile sınırlayın.

Kafein, alkol ve yiyecek tüketiminizin farkında olun

Üçü de uykunuzu etkiler. Özellikle yaz mevsimi alışkanlıklarınızı rahatlamanız için mükemmel bir zaman. Ne yiyip içtiğinize ve ne zaman yiyip içtiğinize dikkat etmeniz gerek. Tükettiğiniz her şey uykunuzu etkileyebilir. Uzmanlar, yatmadan iki saat önce yemek yemeyi bırakmanız gerektiğini söylüyor. Bir bardak süt, vişne suyu veya papatya çayı ve bir avuç fındık veya biraz yulaf ezmesi gibi hafif bir atıştırmalık deneyin. Hem uyarıcı olan nikotin hem de alkolden sakının. Alkol uykunuzun gelmesine yardımcı olabilir, ancak gecenin ilerleyen saatlerinde sık sık uyanmanıza neden olur. Kafeine gelince, yatmadan en az dört ila altı saat önce kesin.

Gürültüyü ve ışığı engelleyin

Pencereler açıkken (hava izin verdiği sürece) uyumak çok hoş, ama dışarıdan gelen sesler ve sabahın erken saatlerindeki ışık uykunuzu etkileyebilir. Bu sesleri kulak tıkacı ile en aza indirin ve ışığı engellemek için bir göz maskesi takın. Gecenin ortasında uyarnırsanız, ışığı açmamak için direnin; bunun yerine, küçük bir gece lambası kullanın.

Havasız kalmayın

Yaz mevsiminin aşırı sıcak olacağının farkındasınız, uyku için en iyi sıcaklık 24 ila 13°C arasıdır. Bunu klima ile sağlayabilirsiniz.

Işığa dikkat edin

Parlaklık ve karanlık, uykunuz üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Sabahları ve gün boyunca ilk olarak kendinizi doğal ışığa maruz bırakmak beyninizi uyandırmanıza ve uyku düzeninizi düzenlemenize yardımcı olur. Ancak geceleri ışık, vücudunuzun sirkadiyen ritmini bozar (24 saat uyku/uyanma döngüsü) ve uykuya zorlayan melatonini baskıladığı için uyumanızı zorlaştırabilir. Uyumadan hemen önce televizyondan, teelfondan ve bilgisayarınızdan gelen ışıktan kaçının.

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Köpeğiniz için tehlikeli olan 6 besin

Köpeğiniz için tehlikeli olan 6 besin

Dişlerinizi beyazlatırken yaptığınız yanlışlar

Dişlerinizi beyazlatırken yaptığınız yanlışlar