Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Vücut yağ dağılımı

Vücut yağ dağılımı
Vücut yağ dağılımı

Vücudumuzda yağ oranının fazla olması sağlık problemlerine neden olabilir. Yağ dağılımınızı yaşınız, genleriniz, cinsiyetiniz ve hormonlarınız etkileyebilir.

Genler: Yağ dağılımının %50’si genetik olarak belirlenir. Ailenizdeki kişilerin çoğunda göbek veya kalça problemi varsa sizin vücut şekliniz de aile bireylerine olacaktır.

Cinsiyet: Amerikan Egzersiz Konseyi’ne göre, erkeklerin sağlıklı vücut yağları yüzde 6 ila 24 arasında değişmektedir ancak kadınların yüzde 14 ila 31 arasındadır.

Yaş: Yaşınızın ilerlemesiyle metabolizmanız yavaşlar ve kas kaybı daha fazla olur. Bu durum vücudunuzda daha kolay yağ birikmesine neden olur.

Hormon: Hormonlar genellikle 40’lı yaşlarda değişir. Bu, testosteron (erkeklerde) ve östrojen (kadınlarda) gibi hormonların doğal olarak azalmasından kaynaklanmaktadır. 40’lı yaşlarda vücudun enerji ihtiyacı daha az olduğu için yiyecek tüketiminin de bu duruma göre ayarlanması gerekir.

Sağlıklı yağ dağılımı için 6 ipucu

Protein ve karbonhidratı dengeli tüketin: Kompleks karbonhidrat ve protein tercih edin. Bu sayede insülin direncini dengeleyebilir ve açlık krizlerine girmezsiniz.

Sağlıklı yağlar tüketin: Ceviz, somon ve keten tohumu gibi doymamış yağlar tüketin. Araştırmalar, doymuş yağların aşırı yağ depolanmasını teşvik ettiğini öne sürmektedir.

Günde 30 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin ve yoğunluğunuzu artırın: Araştırmalar, yüksek yoğunluklu hareketlerin (yürüme ile alternatif sprint gibi), yağları yakmak için daha etkili olduğunu göstermektedir.

6-7 saat uyuyun: Yapılan bir araştırmada normalde beş saat uyuyan insanların viseral yağda yüzde 32’lik bir artış olurken altı ila yedi saat arası uyuyanların, yüzde 13 oranında artış olduğu görülmüştür.

Stresi kontrol altında tutun: Stres, vücudun kortizol üretmesine neden olur ve su salgılamasını engeller. Bu da kalıcı yağ oluşumuna neden olur.

Alkol alımını en aza indirin: Aşırı miktarda alkol almak kalori miktarının daha çok yağ olarak depolanacağı anlamına gelir. Ağır içkiler göbek yağı oluşumuna sebep olur. Bu nedenle kadınlar 1 bardak, erkekler de 2 bardak ile kendilerine sınır koymaları gerekir.

NOT: Tüm bu adımları yaşamınız boyunca alışkanlık haline getirin. Bu sayede daha etkili ve sağlıklı olacaktır. Kararında yemeyip çok fazla kalori alırsanız, sağlıklı olan yağlar bile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kaloriyi geçerek yağ depolamasına neden olacaktır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Güneşin söz sağlığına etkileri

Güneşin söz sağlığına etkileri

Aralıklı oruç nedir

Aralıklı oruç nedir