Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Tansiyonu düşürmeye yarayan gıdalar

Tansiyonu düşürmeye yarayan gıdalar
Tansiyonu düşürmeye yarayan gıdalar

Yüksek tansiyıon, dolaşım sistemi içindeki kan basıncının ölçülmesidir. Sağlıklı veya normal kan basıncı, 80’den 120’ye ve 90’dan 140’a kadardır. Bu aralıktan yüksekse, (150/100) yüksek tansiyonunuz olduğu düşünülür. Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, tedavi edilmediğinde büyük problemlere neden olabilir. Kalp rahatsızlıklarına, felce, kan damarı hasarına, böbreklere ciddi zararlara neden olabilir. Mutlaka tedavi edilmeli ve düzenli doktor kontrolüne gidilmeldir.

Hipertansiyon belirtileri: Şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, göz kararması, burun kanaması, nefes darlığı, halsizlik, uyku hali, çarpıntı, ani terleme, sık idrara çıkma gibi problemler gösterilir.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi kalp sağlığı için oldukça yararlıdır. Bu kalp sağlığına yararları, yulaf ezmesinin yüksek lifli, az yağlı ve düşük sodyum sağlama kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. Güne ekmek yerine yulafla başlamak, günün devamında daha düşük kan basıncına yardımcı oluyor.

Muz

Muzlar C ve B-6 vitaminleri gibi sağlıklı vitaminlere sahiptir. Ayrıca karbonhidrat, protein, lif ve magnezyum da içerir. Ancak muzlar için en çok bilinen şeylerden biri: Potasyum. Potasyum, tuzun olumsuz etkilerini dengeleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Bitter çikolata

Bitter çikolatanın kalp sağlığına pek çok faydası vardır. % 70-85 kakao içeren 100 gramlık bir çubukta lif, demir, magnezyum, bakır, manganez ve ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum bulunur. Araştırmalar, koyu çikolatanın kan akışını iyileştirebileceğini ve tansiyonu düşürebildiğini söylüyor.

Orman meyveleri

Orman meyveleri, vücuda bir çok anti-enflamatuar ve antioksidan faydalar sağlar. Beslenmenize bu meyveleri eklemek hipertansiyonu önler ve kan basıncını düşürmeye fayda sağlar.

Pancar

Pancarlar kan damarlarını açmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Hipertansiyonunun en büyük parçasıdır. Çalışmalar pancar suyu tüketmenin 24 saat içinde tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir.

Sarımsak

Sarımsak da pancar gibi hızlı bir şekilde kan basıncının düşmesini sağlar. Aynı zamanda kolesterol seviyelerini de düşürür. Halk arasında ilk akla gelen sarımsak, tansiyonu düzenlemede oldukça faydalıdır.

Patates

Haşlanmış patates,kan basıncını düşürmek için oldukça faydalıdır. Sebzede bulunan magnezyum ve potasyum, kan basıncını düşürmede çok etkilidir.

NOT: Mutlaka tedavi edilmeli ve düzenli doktor kontrolüne gidilmeldir. Yüksek tansiyonda bu besinler yardımınıza koşabilir. Fakat bunlarla beraber düzenli spor yapmak, sigara ve alkol tüketmemek, tuzu azaltmak, sağlıklı beslenmek gerekiyor.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Tatlı krizine yol açan nedenler

Tatlı krizine yol açan nedenler

Güneşin söz sağlığına etkileri

Güneşin söz sağlığına etkileri