Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Omega 3’ün cilt bakımı faydaları

Omega 3'ün cilt bakımı faydaları
Omega 3'ün cilt bakımı faydaları

Omega 3 yağ asitleri; ceviz, deniz ürünleri, yağlı balıklar ve bazı yağlı tohumlar gibi gıdalarda bol miktarda bulunurlar. Omega 3 yağ asitierli üç türe ayrılır: alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA).

Omega 3 yağ asitleri; depresyonla mücadele, iltihaplanmayı azaltma ve kalp hastalığı risklerini azaltma da dahil olmak üzere güçlü sağlık yararları ile bilinmektedir. Omega 3’ler ayrıca, cildinize de fayda sağlayabilirler.

İşte Omega 3’lerin cildiniz için faydaları ve kullanım alanları.

Güneş hasarına karşı koruma sağlayabilir

Omega 3 yağ asitleri, güneşin zararlı ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) ışınlarına karşı koruma sağlayabilir. Çalışmalar, iki uzun zincirli omega 3’ün bir DHA ve EPA kombinasyonu ile takviye edilmesinin cildin ultraviyole (UV) ışınlarına duyarlılığını azaltabileceğini göstermiştir.

Küçük bir çalışmada, 3 ay boyunca 4 gram EPA tüketen katılımcılar güneş yanıklarına karşı direncini yüzde 136 artırmış, plasebo grubunda ise önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Başka bir çalışmada, UVB’ye maruz kaldıktan sonra ciltlerine EPA ve DHA bakımından zengin sardalya yağı uygulayan katılımcıların, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında yüzde 25 daha az cilt kızarıklığı yaşadığı görülmüştür.

Omega 3 yağ asitleri, cildinizin güneş yanıklarına karşı direncini artırabilir, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cildin kızarıklığının şiddetini azaltabilir ve bazı ışığa duyarlılık bozukluklarının belirtilerini hafifletebilir.

Sivilceleri azaltabilir

Omega 3 açısından zengin bir diyet sivilce şiddetini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Omega 3’lerin iltihaplanmayı azalttığı gösterilmiştir ve yeni kanıtlar sivilcenin iltihaplanmaya neden olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, omega 3’ler dolaylı olarak sivilceyle mücadele edebilir.

Omega 3 takviyeleri ayrıca şiddetli veya dirençli akneleri tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaç olan izotretinoinin yan etkilerini de azaltıyor gibi görünmektedir. Bununla birlikte, az sayıda çalışma, Omega 3’lerin etkilerini yalnızca diğer bileşiklerle bir arada kullanmaktan ziyade tek başına gözlemlemiş ve etkilerin kişiden kişiye farklılık gösterdiği görülmüştür. Bu nedenle, daha fazla araştırma gereklidir.

Tek başına veya diğer takviyelerle birlikte alınan Omega 3 takviyeleri aknenin önlenmesine veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kuru cilde karşı koruyabilir

Omega 3’ler cildi nemlendirebilir ve atopik dermatit ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kırmızı, kuru veya kaşıntılı ciltle savaşabilir. Bunun nedeni, Omega 3’lerin cilt bariyer fonksiyonunu iyileştirmesi, nemi sızdırmaz hale getirmesi ve tahriş edici maddeleri engellemesidir. Küçük bir çalışmada, günde yaklaşık yarım çay kaşığı (2.5 ml) omega 3 bakımından zengin keten tohumu yağı tüketen kadınlar, 12 hafta sonra cilt nem oranlarında yüzde 39 artış yaşamıştır.

Son not

Omega 3’ler balıklarda, deniz ürünlerinde ve ceviz, keten tohumu ve chia tohumu gibi bitkisel gıdalarda bulunan sağlıklı yağlardır.

Güçlü sağlık yararlarına ek olarak, bu yağlar saçınıza ve cildinize faydalı olabilir. Her ne kadar araştırmalar sınırlı olsa da, cildinizin güneş yanıklarına karşı direncini arttırdığı, sivilceyi azalttığı ve kuru, kırmızı ve kaşıntılı cilde karşı koruduğu görülmektedir.

Sonuç olarak, bu sağlıklı yağlar sadece saçınıza ve cildinize değil, aynı zamanda genel sağlığınıza da faydalı olduğu için diyetinize kolay ve değerli bir katkı sağlar.

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Kışın çiçek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Kışın çiçek bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Doğal Ürünlerle Sivilce Tedavisi

Doğal Ürünlerle Sivilce Tedavisi