Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Olumsuz gibi görünen olumlu 8 alışkanlığımız

Olumsuz gibi görünen olumlu 8 alışkanlığımız
Olumsuz gibi görünen olumlu 8 alışkanlığımız

Fazladan bir saat uyumak, oyun oynamak, sakız çiğnemek veya dağınık olmak ebeveynlere göre sağlıksız ve sorumsuzluktur. Yani öyle derler. 🙂 Fakat bu faaliyetler ruh, beyin ve zihinsel sağlığımız üzerinde olumlu etkiye sahip. Bunları deneyin. Kısa sürede etkilerini fark edeceksiniz.

Sağlığı olumlu etkileyen alışkanlıklar

1- Sakız çiğnemek: Stresi azaltır ve hafızayı güçlendirir.

Araştırmalarda sakız çiğneyen kişilerin kısa süreli hafıza testlerinde %24 uzun süreli hafıza testlerinde %36 daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Bir başka çalışma da, sakızın stresi azalttığını gösteriyor. Çünkü sakız, stres reaksiyonlarının gelişiminde rol oynayan kortizol hormon seviyesini azalttığını kanıtlamıştır.

2- Oyun oynamak: Öğrenme ve hızlı karar verme

Stresi azaltır. Kişinin kendine güveni artar daha neşeli ve aktif olurlar. Dijital oyunlar beynin bazı bölgelerini daha iyi geliştirir ve yer bulma, hafıza, el yeteneği bakımından oldukça etkilidir. Tabi karında oynandığı taktirde…

3- Dağınık olmak: Yaratıcılık

Anneniz dağınık olmanız her zaman kötü bir alışkanlık olduğunu söyleyebilir. Düzenli olmak elbette kötü değil. Ancak biraz düzensiz olmak da insanı öldürmez. Dağınıklar, küçük detaylara takılmadan işin tamamına odaklanırlar. Önemsiz sorunlarla uğraşmadan enerji ve zamanlarını önemli şeyler üzerinde harcarlar. Dağınık kişiler ileri görüşlü ve yaratıcıdırlar…

4- Uyku: Felç riskini azaltır

Erken uyanan insanlar, biraz daha fazla uyumak isteyenleri tembel ve motivasyonsuz olmakla iğneliyor. Ama bu doğru değil. Bir çalışmaya göre, çok erken uyanan insanlar yüksek tansiyon riski oluşabilir ve kan damarlarının sertleşmesi, kalp krizi, felç ve hipertansiyon gibi sorunlar yaşayabilir. Yani biraz daha uyku tembellik tembellik olmuyor ve sağlığı da olumlu etkiliyor.

5- Soğuk duş almak: Zayıflatır

Soğuk su altında duş almanın sizi anında hasta edeceğini düşünen insanlardan biri misiniz? Yanlış olduğu ortaya çıktı. Soğuk su aslında kan dolaşımını iyileştirir, ürik asit seviyelerinin düşürülmesine ve diğer tüm antioksidanların yüksek seviyelerde performans göstermelerini sağlar. Ayrıca kan basıncını düşürür, tıkalı kan damarlarını temizler ve bağışıklık sistemini hızlandırır. Ek olarak, soğuk duşlar metabolizmayı hızlandırarak kilo vermede yardımcı olur.

6- Dedikodu: Stresi azaltır

Psikolojik araştırmalar, dedikodu yapmanın diğer insanlarla olan bağları iyileştirdiğini ve dostlukların büyümesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, dedikodu yapmak stres ve endişe seviyesini azaltır. Dedikodu yapan gruplar işbirliği yapar, bencillikten mahrum kalırlar ve sosyal bilgileri daha iyi paylaşırlar. Siz yine de fazla abartmayın. 🙂

7- Geğirmek: Mide ağrısını hafifletir

Evet, geğirmek iğrenç gelebilir ancak sindirim için oldukça normal bir davranış. Bu, mide içinde oluşup birikerek sağlığı olumsuz yönde etkileyen gazı çıkarmada yardımcı olur. Böylece gaz midenin içinde kalmaz ve seni mide yanmasından kurtarır.

8- Daha az duş almak: İyi bakterileri tutar

Özellikle sıcak su ile duş almak cildinizi kurutabilir ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Daha seyrek duş alırsanız, cildinizin doğal yağlarını geri kazanmasını sağlayarak yumuşak ve parlak bir görünüme sahip olursunuz. Ayrıca her gün sabunlu duşlar, vücudunuz tarafından doğal bir antibiyotik olarak üretilen iyi bakterileri öldürür.

Not

Etkilerini farketmeden yapılan bu alışkanlıklar beden ve ruh sağlığımızı olumlu etkiliyor. Fakat kararında yapılmadığı taktirde olumsuz etkiler yaratabilir. Makbul olan şeyler kararınca yapılanlardır.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Tıkalı kulakları açmanın 8 güvenli yolu

Tıkalı kulakları açmanın 8 güvenli yolu

Kereviz sapı suyu: Yeni beslenme trendi

Kereviz sapı suyu: Yeni beslenme trendi