Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Nasır (Corn, Kallus) tedavisi ve diyabet

Nasır (Corn, Kallus) tedavisi ve diyabet
Nasır (Corn, Kallus) tedavisi ve diyabet

Kallus (Nasır) nedir

Kallus, nekroze (cansız) dokulardan oluşan, bir çeşit protein olan keratinden zengin mekanik bası sonucu meydana gelen, ayak tabanının kısmi veya yaygın olarak kalınlaşması ile karakterize bir durumdur.
Korn: Kallusun (nasırın) daha lokalize ve derinin alt katmanlarına doğru sivrimsi yapıya sahip şeklidir. Korn, kallusa göre daha ağrılıdır.

Kallus’un (Nasır’ın) oluşumu

Yaşlılık dönemlerinde ayak yağ dokusunun özelliğini kaybetmesi sebebiyle kallus oluşumu daha sık görülmektedir. Kallus kimi zaman yürümeyi engelleyecek derecede ağrılı olabilir, kimi zaman da yüzeysel ve ağrısız olur. Kallus eğer ileri derecede ise ayakta çatlaklar ve yarıklar oluşabilir. Eğer uygun tedavi yöntemi kullanılmazsa daha büyük problemlere yol açabilir.

nasır

Kallus’un (Nasır’ın) bakımı ve tedavisi

Kallus oluşumunu engellemek amacıyla yapılacak ilk şey nemlendiriciler kullanılarak kuru ve elastikiyetini kaybetmiş ayak tabanının veya ayak sırtındaki derinin yumuşaması sağlanır. Daha sonra mekanik etkenleri ortan kaldırarak (ayağı sıkmayacak uygun ayakkabı seçilerek) tedaviye devam edilir. Eğer kallus (nasır) özlü ise hastanın veya yakınlarının kesinlikle müdahale etmemesi gerekir. Ayak sağlığı ile ilgili karşılaşılan her sorunda mutlaka bir podologa danışılmalıdır.

Kallus (Nasır) ve diyabet

Diyabet hastalarında ayak problemlerine sıklıkla rastlanmaktadır. Kallus oluşumu da sık olarak görülmektedir. Diyabeti bulunan bir hastanın yarasının iyileşmesi normal bir hastaya göre çok daha geç olduğundan bu gibi olumsuzluklarda kesinlikle kendisi müdahale etmemelidir. Ayakta oluşan kallus tedavi edilmediği takdirde ayakta oluşacak çatlaklar sebebiyle mikroorganizmalar çok kolay girebilmekte ve o bölgede enfeksiyon meydana gelmesine sebep olmaktadır. Diyabeti bulunan hastalar bu sebeple ayaklarını her gün kontrol etmelilerdir. Ayaklarıyla ilgili herhangi bir rahatsızlık hissettiklerinde mutlaka bir podoloğa başvurmaları gerekir. Unutmayalım ki ayaklarımız tüm gün boyunca vücudumuzun yükünü taşımaktadır ve dolayısıyla en değerli organlarımızdan birisidir.

Nasır Bandı kullanımının diyabetlilerde etkisi

Genel olarak nasır; fazla basınç, sürtünme, çarpma gibi tekrarlayan travmalara bağlı olarak gelişen lokalize deri kalınlaşması tablosudur. Vücuttaki seyrine göre yüzeysel geniş alanlara yerleşen nasır şekline kallus (callus) adı verilirken derin, lokalize ve ağrılı olan nasır türüne de korn (corn) ismi verilmektedir.

nasır

Nasır Bandı’nın etkisi

Nasır bandı içerdiği salisilik asit sayesinde kalınlaşmış olan cilt dokusu ile birlikte canlı doku üzerinde de yumuşatma durumuyaratır. Bu yumuşamanın temel mantığı hiperkeratize dokunun zamanla dökülmesiyken çoğu durumda bu durum sonuç vermemektedir. Kapsamlı bir nasır tedavisinde oluşum sebepleri dahilinde podolog tarafından planlanan bir tedavi gerekmektedir.

Nasır bandına ek olarak evde yapılan müdahaleler (kesici aletle yapılan girişimler, kına yakma, domates ya da soğan bağlama vs) hiperkeratize dokuda enfeksiyon riski oluştururken klinik olarak sonuca ulaşmaları da imkansızdır. Diyabetlilerde diyabete bağlı hassaslaşmış olan ciltte uygulanan nasır bandı kullanımı doku bütünlüğüne zarar verilebilir. Bozulmuş olan doku bütünlüğü mikroorganizmalara açık hale gelir ve çok kısa bir sürede ülser oluşumunu meydana getirebilir.

Nasır Bandı kullanımının diyabetlilerdeki olası zararları

– Nasır bandı kaldırılırken ciltte yara oluşumuna sebep olabilir. Oluşan yaralar diyabetli bireylerde yara iyileşme mekanizması bozulduğu için uzun süre kapanmayabilir ve diyabetik ayak ülseri oluşumuna sebep olabilir.

– Nasır bandı unutulup kendi düştüğü veya bir yere takıldığı zaman cilde zarar verebilir. Ciltte oluşabilecek çatlaklar mikroorganizmalar için giriş kapısı oluşturur.

– Nasır bandı dar ayakkabı kullanımına veya deformiteye bağlı nasır üzerinde baskı yaparak nasırın altında ödem ve enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir.

– Nasır bandının etkisiyle yumuşayıp düşen derin nasırın yerine yabancı materyaller girebilir. Sert ve kirli yabancı materyaller enfeksiyon ve yara oluşumuna sebep olabilir.

– Yumuşayan nasıra müdahale etmek için kullanılan aletler yara oluşumuna ve enfeksiyona sebep olabilir.

nasır ve diyabet

Diyabetlilerde nasır tedavisi

Nasıra el ile veya sivri aletlerle müdahale edilmemelidir. En yakın podoloğa başvurup muayene olunmalıdır. Tedaviyi takiben yeni nasır oluşumlarını önlemek için uygun nemlendirici ve ayakkabıkullanılmalıdır. Uygun görüldüğü taktirde tedavi tabanlık kullanımı ile desteklenmelidir.

Podolog Muhammet Korkmaz

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Gribe meydan okuyan besinler

Gribe meydan okuyan besinler

Sigarayı bıraktıracak öneriler

Sigarayı bıraktıracak öneriler