Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Köpeğiniz için tehlikeli olan 6 besin

Köpeğiniz için tehlikeli olan 6 besin
Köpeğiniz için tehlikeli olan 6 besin

Bir köpek sahibiyseniz, değerli dostunuzun yemek masasının altında durup tabağınızdaki yemeklerden beklemesi size çok tanıdık gelebilir. Ancak köpeğinize bir şey vermeden önce, köpeğiniz için tehlikeli olan günlük hayatta tükettiğiniz besinlere göz atın.

Çikolata

Çikolata toksisite vakaları sayısı oldukça fazladır. Köpeklerde zehirlenmelere neden olan günlük hayatta tüketilen besin listesinin başında çikolata vardır. Çikolatada bulunan teobromin, bir köpeğin vücudunda kolayca metabolize edilemez, bu nedenle mide bulantısı, kusma, ishal ve hatta ölüme neden olabilecek komplikasyonlara neden olabilir. Çikolata, küçük dozlarda bile köpeğiniz için çok tehlikeli olabilir, bu yüzden çikolatanızı kendinize saklamanız en iyisidir.

Avokado

Avokado insanlar için harika bir besin olabilir ancak bu meyve köpeklerde kusmaya ve ishale neden olabilecek persin içerir. Evcil hayvanınız bir avokadoyu ele geçirdiğinde en büyük tehlike, persinle dolu olmasının yanı sıra boğulma tehlikesi geçirebilecekleridir.

Kafein

Eğer hevesli bir kahve veya çay tutkunuysanız, evcil hayvanınızın ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Çok az miktarda kahve çekirdeği ve çay yaprağı bile ölümcül olabilir. Çikolatadaki teobromin gibi kafein de taşikardi, bulantı, kusma ve ölüme neden olabilir.

Turunçgiller

Turunçgillerdeki sitrik asit ve uçucu yağlar sindirim sisteminde tahrişe neden olabilir ve ayrıca köpeğinizin merkezi sinir sistemini de etkileyebilir. Küçük miktarlarda zarar vermemesine rağmen, portakal ve mandalina gibi turunçgiller şeker bakımından yüksektir ve köpeğinizin vücudunda şeker miktarında ani bir artışa neden olabilir. Bu, köpeklerde obezite gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Alkol

Alkol köpekler için zehirlenme tehdidi oluşturabilir. Az miktarda alkol aldıklarında bile etkilenme olasılıkları daha yüksektir. Köpeğe alkollü içki vermek depresyona, kusmaya, hatta komaya ve ölüme neden olabilir.

Fındık

Fındıklar, yüksek yağ içeriğinden dolayı köpeklerde pankreatite neden olabilir. Köpekler kusma, iştahsızlık, mide ağrısı ve aktivite seviyelerinde azalma yaşayabilir. Semptomlar kötüleşirse ve köpeğinizin yüksek ateşi olduğunu veya yürüme zorluğu olduğunu fark ederseniz, onları en kısa sürede veterinere götürün.

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Genç bir görünüm için çene konturu

Genç bir görünüm için çene konturu

Yaz sıcaklarında daha iyi uyku için 5 ipucu

Yaz sıcaklarında daha iyi uyku için 5 ipucu