Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Diyabette doğru ayakkabı

Diyabette doğru ayakkabı
Diyabette doğru ayakkabı

Ayakkabıların asıl görevi ayağı korumak, ayaktaki ısı dengesini sağlamak ve kimi zaman ayağın hareketine yardımcı olmaktır. Bu düşünceden yola çıkılarak günümüzde çeşitli aktivitelerde kullanılan, farklı türleri bulunan ayakkabılar bulunmaktadır. Örneğin bir spor ayakkabısı esnekliğin ve hareketliliğin bol olduğu bir aktivitedeki kullanıma yönelik tasarlanırken kışın tercih edilen botlar ise daha kalın, ayağı sıcak tutan ve daha kalın tabanlara sahip olacak şekilde tasarlanır. Peki bu kadar çeşit ayakkabı varken diyabette ayakkabı seçimi nasıl olmalı, tercih edilecek ayakkabıda nelere dikkat edilmeli? Bunları başlıklar halinde inceleyelim:

Ayakkabı ayağınıza şekil vermemeli

Tercih edilecek ayakkabıda öncelikli olarak bilinmesi gereken şey: “Doğru ayakkabı ayağa şekil vermez ya da ayağın şeklini almaz. Doğru ayakkabının amacı ayağı korumaktır.” Bu mantıktan hareketle ayakkabı seçimlerinde ayağı sıkan, baskılayan ve ayağa şekil vermeye çalışan ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Aktiviteye uygun ayakkabı seçimi

Günlük yapılacak aktiviteye uygun ayakkabı tercih edilmelidir. Örneğin kış aylarında kalın ve sıcak tutan ayakkabıların önemi diyabetli bireyler için oldukça önemlidir. Diyabete bağlı oluşan nöropati zaman zaman ayaktaki sıcağın ve soğuğun doğru algılanmasının önüne geçebilir.

Ayakkabınızın kumaşı da önemli

Günümüzde çoğu ayakkabı hem tasarım hem de fonksiyonel anlamda estetik ve kullanıma uygun tasarlanıyor olsa da kimi zaman malzeme kaliteleri kötü olan, alerjik reaksiyonları bile beraberinde getirebilen ayakkabılar da mevcut. Dolayısıyla ayakkabı seçiminde malzeme kalitesine de dikkat edilmelidir. Ayağı ve ayakkabı içini tamamen kapatan ayakkabılardan kaçınılmalı, ayağı mümkün olduğunda oksijenlendiren, terletmeyen malzemeler ayakkabı üzerinde tercih edilmelidir.

Ayakkabılarınızı temiz tutun

Aktiviteye veya kullanıma bağlı olarak kullandığınız ayakkabılarınızı düzenli aralıklarla temizleyin. Her temizleme işleminde mutlaka ayakkabılarınızı yırtılma, açılma, yabancı bir madde gibi durumlar ötürü mutlaka kontrol edin. Ayakkabıların kirli kalması enfeksiyon riski bulunan ayaklarda sürecin hızlı seyretmesine sebebiyet verebilir. Özellikle diyabetik ayak riski bulunan bireyler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Podolog Muhammet Korkmaz

özel içeriğidir.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Sütyen ve pijamalar ne sıklıkla yıkanmalı

Sütyen ve pijamalar ne sıklıkla yıkanmalı

Doğru gözlük kullanımı

Doğru gözlük kullanımı