Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yüzünüzü doğru yıkıyor musunuz

Yüzünüzü doğru yıkıyor musunuz

Gün içerisinde pek çok kire maruz kalan yüzün doğru yıkanmaması cilt sorunlarını beraberinde getiriyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, yüz yıkamanın cilt bakımın en önemli temeli olduğunu belirterek, “Ancak bu basit gibi görünen bakımda yanlışlıklar yapmanızda mümkün.Cilt bakımının bu önemli adımı eğer doğru yapmazsanız diğer yapacağınız bakımlar boşuna olabilir” dedi.

”Yüzünüzü ılık suyla yıkayın”

Dr. Ata Nejat Ertek, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yüz yıkamanın amacı cildinizdeki gözenekleri tıkayan kiri arındırmaktır. Bunun yanı sıra cildiniz temizlenir ve ölü deriden de arınır.Cildiniz temiz olduğu zaman da kullandığınız cilt bakım ürünleri cildinize daha iyi nüfuz eder.Tüm bunlar için de yüzü doğru şekilde yıkamak önemlidir. Öncelikle yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız.Çünkü sıcak su yüzünüzün kurumasına sebep olurken, soğuk su ise kirlerden tamamen arınmasını engeller.Bu nedenle ılık su en doğru seçimdir.

”Sabunla yıkamak önemli”

Yüzünüzü yıkamadan önce ellerinizi cildinize uygun bir sabunla iyice yıkamalısınız.Ardından yüzünüzü ılık suyla ıslatıp temizleyici sabununuzla (yine cilt tipinize uygun) köpük yapıp tüm yüzünüzü köpürttüğünüz sabunu yayın.Alın, yanak ve burun kenarlarınızı hassas olduğundan yavaşça ovuşturun, bu sayede daha iyi temizlenmiş olacaktır.Yüzünüzü son olarak su ile iyice durulayın.En sonunda havlu ile hafifçe yüzünüze bastırarak yüzünüzü kurulayın.” dedi.


“Yüzünüzü çok yıkamak da yanlıştır. Çünkü cilt daha kendi yağını tolere etmeden siz tekrar yıkarsanız,bu sefer cildinizin kurumasına neden olursunuz” diyen Ertek, “Ayrıca klima da cilt kuruluğuna neden olabilir. Bunu engellemek için gün içinde nemlendirici sürmenizde fayda var” şeklinde konuştu.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Mükemmel tırnaklar için günde 15 dakika

Adriana Lima’nın güzellik sırları