Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

Yüz şekline göre makyaj: Yuvarlak yüz

Yüz şekline göre makyaj: Yuvarlak yüz
Yüz şekline göre makyaj: Yuvarlak yüz

Bazen bir fotoğraf görür ve o kişinin aynısı olmak isteriz. Ama biz onunla aynı kişi değiliz ki. Bakalım kaşımız gözümüz ne alemde, bizim çenemizin duruşu nasıl, onunki nasıl… Bu böyle uzar gider. Kısaca her yüzün kendine özgü bir şekli ve uygulanması gereken makaj teknikleri var. İşte bugün yuvarlak yüz şekline nasıl makyaj yapmak gerektiğini anlatıyor Makyör Uğur Erdem Yıldız.

Yuvarlak yüz nedir

Yüz seklinize uygun makyaji yaparsanız her zaman güzel görünürsünüz. Makyajda baz aldığımız, yani istediğimiz yüz sekli oval yüzdür. Bu nedenle diger yüz sekillerini ışık gölge hileleriyle ovale cevirmemiz gerekir.

Yuvarlak yüzü şu şekilde anlayabilirsiniz: Yüzünüzün eni uzunluğundan geniş ise yuvarlak bir ceneye, dar ya da geniş bir alın bölgesine sahipseniz, yuvarlak bir yüzünüz var demektir. Bundan başka yüzde en geniş alanın yanakların olduğu yüz şekli de diyebiliriz.

Yuvarlak yüz için hileler

Bu yüz şeklinde kilolu olmasanız da geniş yanaklardan dolayı kiloluymuş gibi gorünebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için yüzünüzü ovale cevirecek kontürlemeler yapmalısınız. O zaman kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

Yüzünüzün yuvarlaklığını dengelemek istiyorsanız çene ve elmacık kemiklerinizi belirginleştirmeli, yanakları gölgeleyerek daraltmalı ve bakışları yüzün orta kısmına çekmelisiniz.

Yüzü ince göstermeli

Yuvarlak yüzde dikkati yüzün orta kısmına çekmemiz gerek demiştik. Yani yüzde kontürlemeler kadar göz ve dudak makyajı da dikkati çekmeli ki bakışlar yüzünn ortasına yoğunlaşsın. Aslında yüzü ince göstermenin yollarından biri de cekik gözlerdir. Yani eyeliner ve kaş şekli yüzü daha dar gösterecektir. Ama çarpıcılığı arttırmak için göze vurgu yapmadıysak, sade bir eyeliner varsa, o zaman da yoğunluğu ve çarpıcılığı dudağa vermeliyiz. Örneğin kırmızı bir ruj ile dudaklar odak noktası olabilir.

Saçları unutmayın

Makyaj kadar saç şekli de yüz tipini belirleyen unsurlardan biridir. Bu yüzden makyajı yaparken saç şeklinizi de yüzünüzü daraltmaya yönelik seçmelisiniz.

Bir sonraki yazımda kare yüz şeklinden ve uygulanacak tekniklerden bahsedecegim.

Haftaya görüşmek üzere…

Uğur Erdem Yıldız

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Paylaşan Yogber : Alev Aksoy

Cilt problemlerinize dur deyin

Cilt problemlerinize dur deyin

Kaz ayaklarına veda ediyoruz

Kaz ayaklarına veda ediyoruz