Sinem sizin için okusun
Harun sizin için okusun
in

BeğendimBeğendim

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt bakımı yapmak hangi mevsimde olursanız olun, çok önemlidir. Ancak bazı mevsimler vardır ki diğerlerine nazaran cildinize daha çok özen göstermeniz, bakımınızı aksatmamanız ve ekstradan daha çok bakım yapmanız gerekir. İşte, yaz ayları da daha çok özen gösterilmesi gereken mevsimlerdendir. Çünkü yaz aylarında cilt dış etkenlere daha açıktır ve bakıma daha çok muhtaçtır.

Yaz mevsiminde güneşin zararlı etkilerine daha çok maruz kalınır. Özellikle de deniz ve havuza gidildiğinde hem suyun verdiği yıpratıcı etkenler hem de güneş ışınları bir araya gelince cilde özen göstermek gerekir. Bu ortam koşullarından dolayı cilt yapısına göre ya daha fazla yağlanır ya da daha çok kurur. Daha fazla kuruyan ciltlerin daha çok neme ihtiyacı vardır. Daha fazla yağlanan ciltler ise parlamaya başlar. Cilt dengeniz bozulduğu için de yaz aylarında bu dengeyi sağlayabilmek için doğru bakım ürünleri, doğru bakım uygulamaları sayesinde hem güzelliğinizi ortaya çıkarabilir hem de cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Cilt sağlığınızı koruyabilmek için aslında çok basit ve uygulanması kolay olan, ama çoğu bayanın uygulama konusunda çok istekli olmadığı birkaç püf nokta sayesinde mükemmel bir görünüme kavuşmak işten bile değildir. Tek yapmanız gereken cilt bakımınız konusunda kendinize bir disiplin oluşturmanızdır. Sonuçlarının mükemmel oluşuna bayılacaksınız.

Cilt Bakım Ürünlerinizi Yaz Mevsimine Uygun Olacak Şekilde Uyarlayın!

Her mevsim geçişinde yazlık kışlık kıyafet ayrımına gideriz. Bu ne kadar doğal bir durumsa, cilt bakımında da yazlık ve kışlık gibi bir ayrım yapmak ve mevsime göre bakıma başlamak çok önemlidir. Kışın kuru havaya maruz kalmanız ile birlikte cilt nem dengesini sağlayabilmek için nemlendiricilerinizi yoğun şekilde kullanıyorsanız, yazın daha su bazlı ve hafif nemlendiriciler ile bakımınızı yapmanız uygun olacaktır. Yaz aylarındaki makyajınızı çıkarabilmek için köpük temizleyiciler cildinize daha çok nefes aldıracağından, kışın daha çok tercih edilen yağ bazlı makyaj temizleyicilere yaz döneminde veda etmek gerekecektir.

Temel Cilt Bakımınızı Mutlaka Uygulamalısınız!

Temel cilt bakımı, hangi mevsimde olursanız olun çok önemlidir. Sabah ve akşam rutinlerinizi oluşturur ve cildinizi buna hazırlarsanız, cildiniz de bir süre sonra bu rutine ayak uydurarak mükemmel şekilde size cevap verecektir.

Her sabah ve her akşam mutlaka cildinize uygun özel bir makyaj temizleyicisi ile yüzünüzü yıkamalısınız. O gün içerisinde makyaj yapmamış olsanız da yine de cildinize gün içerisinde pek çok kirlilik unsuru yapıştığından ve gözeneklerinize yerleştiğinden, cildinizi yıkamanız çok önemlidir. Bu sayede cildinizi sivilcelere karşı korumuş olursunuz.

Mutlaka haftada 2 ya da 3 kere peeling yapmalısınız. Unutmayın ki, peeling yapmak cilde nefes aldırmak demektir. Her zaman her kirlilik unsurunu sadece yıkayarak arındıramazsınız. Bazen daha zorlu çevre koşullarının oluşturduğu kirlilikleri peeling gibi daha güçlü bir cilt bakım işlemiyle yapmanız gerekebilir. Bu sayede cildinizdeki ölü derileri de temizlemiş olacaksınız.

Yine mutlaka haftada en azından 1 gün cildinize maske yapmanız çok iyi gelecektir. Cilt çevre koşulları nedeniyle zaman içerisinde esnekliğini kaybederse, pek çok dış etken nedeniyle cilt hücreleri eskisi kadar hızlı yenilenemezse yaşlanma belirtileri daha hızlı şekilde ortaya çıkar. Bu durumu önlemenin en iyi yolu ise maske yapmaktır. Cildi yenilemek ve taze bir görünüm oluşturabilmek için maske mutlaka kullanmalısınız.

Yaz Aylarında Yapılacak En İyi Bakım Cildi Güneşten Korumaktır!

Yazın cilde en büyük zararları veren etken kuşkusuz ki güneş ışınlarıdır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyamadığımız takdirde, maalesef ki ciltte kalıcı hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle, özellikle de yaz aylarında cildi korumak için yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak çok önemlidir. Sadece güneşlenmek amacıyla değil, günlük yaşamınızı sürdürürken de güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz. En az 30 faktörlü, mümkünse 50 faktörlü güneş kremleri ile cildinizi korumalısınız. Bu sayede cildin yaşlanma belirtilerini geciktirmiş olacak ve aynı zamanda güneşin zararlı etkilerinden dolayı cildinizde hasarlar kalmasının, güneş lekelerinin oluşumunun önüne geçmiş olacaksınız.

Gün içerisinde dışarda olmamız gerekse dahi, yine de saat 12.00-16-00 arasında özellikle güneşlenmemek, mümkünse de güneşte durmamak önemlidir. Yine de güneşe bu saatler arasında çıkılacaksa mutlaka güneş kremi sürülmeli, 2-3 saati aşan zamanlarda güneş kreminizi yenilemelisiniz.

Güneşe maruz kalmak sadece cildin bronzlaşmasına değil, aynı zamanda ciltte yanıklara da sebep olabilir. Ciltte yanık oluşmasına sebebiyet verecek durumların oluşmasının önüne geçmek ve cildin yanmasını engellemek gerekir. Bunun için kullanacağınız güneş koruyucularının yanı sıra, aynı zamanda güneş gözlüğü ve şapka gibi yardımcı ekipmanları da kullanmaya özen göstermelisiniz.

Cilt Bakım Rutininizde Olduğu Gibi Makyaj Rutininizde Değişikliğe Gitmelisiniz!

Yaz aylarındaki makyaj malzemelerinizi daha hafif ürünlerden seçmeniz rahatlık sağlayacaktır. Kışın makyaj yaparken daha ağır makyaj malzemeleri kullanılabilirken yazın bu tarz bir makyaj stili kadınları oldukça zorlayacaktır. Bu nedenle, cilt için alt baz oluşturacak olan BB krem, fondöten gibi malzemeleri ince dokulu olacak şekilde tercih edebilirsiniz. Ayrıca ekstra bir koruma sağlayabilmesi için de güneş koruyucusu olan ürünleri alabilirsiniz.

Beslenme Düzeninizde Değişiklik Yapın!

Kışın soğuk havalarda ağır tatlardaki yiyecekleri tüketmek çok büyük sorun oluşturmaz. Ancak yazın ağır yemekler, yağı ve çok şekerli yiyecekler cilt yaşlanmasını hızlandıracak etkilere sahiptir. Bunun yanı sıra, yine bu tarz yiyecekler cildi daha çok hassaslaştırmaktadır. Cilt bakımınızı düzenlemeye çalışırken, beslenmenize dikkat etmediğiniz takdirde bakımınız eksik kalacaktır. Çünkü taze ve sağlıklı bir cilt için dışardan yaptığımız etkiler kadar içerden, metabolizmamızdan yaptığımız etkiler de çok önemlidir. Örneğin bol su tüketilmesine dikkat edilmelidir. Özellikle de sıcak yaz aylarında cildin nem oranı düşüp, vücut susuz kaldığı için bol su tüketerek bu dengeyi sağlamak gerekecektir. Su ve sıvı eksikliğini kahve, çay, gazlı içecekler gibi gıdalar geri kazandıramaz. Bu nedenle, su içmek yerine bunlara yönelmemek gerekir. Vücudun nem ve mineral dengesinin sağlanmasında sudan sonra en etkili olan gıdalar ise maden suyu ya da ayrandır.

Sağlıklı bir cilt için en çok ihtiyaç duyulan şeyler, vitamin ve minerallerdir. Cildin esnekliğini doğrudan etkileyen vitamin ve mineraller, düzenli tüketildiği takdirde hem cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar hem de yaşlanma belirtilerinin yavaşlamasına yardımcı olur. Özellikle de yeşil yapraklı sebzeler, taze meyve ve sebzeler gibi cildin vitamin açısından doyurulmasını sağlar.

 Yaz Döneminde Yaptırabileceğiniz Kozmetik Uygulamaları

Yaz döneminde en çok tercih edilen kozmetik uygulamaları içerisinde mezolift uygulamaları yer alır. Bu uygulama, cildin daha parlak olmasını sağlar. Mezolift uygulamasının temelinde, cildin hızlı şekilde kaybetmeye meyilli olduğu vitamin ve hyaluronik asit cilde enjekte edilerek eksiklik ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede cildin nem dengesi sağlanmış olur. Nem dengesi yerinde olan, kuru olmayan cilt daha parlak bir görünüm alır ve bu nedenle mezolift uygulaması sayesinde cildiniz bebeksi bir parlaklığa erişecektir. Bunun yanı sıra, farklı bir kozmetik uygulaması yaptırmak isteyenler somon DNA enjeksiyonları yaptırabilir. Bu sayede hücre yenilenmesi ile birlikte cildi güçlendirmek mümkün olur.

Rapor Et

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?Yorumun nedir ?

Paylaşan Yogber : Serenay

Babalar Günü İçin En Güzel Hediye Parfümler!

Üç yüz km hızda el freni çektim